Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie, drept de uzfruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie, drept de uzfruct

In cazul in care in clauzele unui contract de donatie se precizeaza ca donatorii au drept de uzfruct asupra imobilului donat, pana la moartea donatorilor, si se doreste ca respectivul bun imobil sa fie vandut, cine va semna pentru vanzarea respectivului imobil? Donatorii, persoana care a primit donatia sau ambii?
Cu alte cuvinte, va trebui sa cer acordul donatorilor pentru a vinde imobilul respectiv? In concluzie, doar donatorii pot vinde proprietatea respectiva?
Nu mai inteleg nimic.

Pentru a putea sa-l vand trebuie ca donatorii sa renunte la dreptul de uzfruct? Daca acel cumparator refuza sa lase respectivele persoane sa stea in casa respectiva?

Ce rol mai are dreptul de uzfruct daca imobilul donat poate fi vandut fara acordul donatorilor?
ContSters255863, utilizator
UZUFRUCT = au dreptul sa locuiasca in imobil pana la decesul lor.
Puteti sa vindeti imobilul DOAR daca cumparatorul este de acord sa le respecte dreptul de mai sus. In alte conditii, nu.
ContSters267464, utilizator
Bine si daca donatorii sunt de acord cu vanzarea imobilului respectiv, cum se va proceda in acest caz? Exista posibilitatea de a renunta la dreptul uzfruct?
Da, daca sunt de acord cu vanzarea, ei dau o declaratie de renuntare la uzufruct (si se muta).