Forum Discuţii juridice Traduceri Deschidere cont bancar traducãtor autorizat/profesie ...
Discuție deschisă în Traduceri

Deschidere cont bancar traducãtor autorizat/profesie liberala

Buna ziua,

Pentru a deschide PFA pentru traduceri (7430) trebuie sa merg la Registrul Comertului pentru Codul Unic de Inregistrare?
Intreb asta pentru ca la banca (atunci cand am vrut sa mi deschid cont pentru PFA) mi s-a spus ca le trebuie un cod care incepe cu "J".
Cu J sunt SRL_urile, SA-urile, PFA-urile sunt cu F.
Va multumesc pentru raspuns.
Stiti si de unde trebuie sa iau acest cod cu "F"?
Gasiti aici raspunsul:[ link extern ]
adolfinapop a scris:

Gasiti aici raspunsul:[ link extern ]

Activitatea traducatorului este o profesie liberala, asadar nu este nevoie de inregistrare la Registrul Comertului. www.avocatnet.ro/content/for...

@Ioana_Andreea

In ceea ce priveste problema pe care o intampinati, va recomand sa schimbati banca pentru ca sunt incompetenti. Pentru deschiderea contului bancar este suficient codul fiscal pe care l-ati primit de la Administratia Financiara la inregistrarea activitatii de traducator autorizat - profesie liberala - si cartea de identitate.
Eu am cont bancar si la deschiderea acestuia nu mi-a cerut nimeni asa ceva!
L.C.
Laura Ciobeica, moderator