avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reclamatie ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reclamatie ITM

Vreau sa fac o reclamatie la ITM ultimului meu angajator.
Pe site-ul lor am gasit si o adresa de email, pot sa trimit reclamatia acolo sau trebuie sa ma duc la sediul lor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:45, 12 Octombrie 2012
Mai bine sa mergeti personal la ITM pentru a va expune clar argumentele si sa vedeti la fata locului ce raspus ati putea primi .
Care sunt acuzatiile aduse fostului angajator?
Da, se poate trimite sesizarea online la ITM ...
Ultimul angajator nu mi-a returnat garantia de gestiune, chiar daca a trecut termenul legal de 10 zile, de la data incetarii contractului de munca. Ei sustin ca pot s-o vireze in 60 de zile de la data ultimului salariu, dar nu mi-au spus pe ce se bazeaza.

As trimite-o pe mail dar nu stiu daca o citeste cineva si o ia in considerare.
Eu nu pot sa ajung la sediul lor, daca trimit pe altcineva cu reclamatia completata si semnata de mine are vreun efect?
Eu am trimis online si s-au sesizat, nu va faceti griji... trimiteti cc si la Inspectia muncii.
@ euangajat

Puteti s-o trimiteti prin posta recomnadata cu confirmare de primire , daca nu puteti ajunge la sediul institutiei.

De asemenea, puteti trimti trimite pe altcineva s-o inregistreze.

Alte discuții în legătură

Eploatarea angajatelor carmen silva carmen silva Buna ziua, Am o cunostinta care lucreaza intr-o firma privata. Patronul firmei le obliga pe angajate sa ramana peste programul de opt ore care 2 ore pe zi ca ... (vezi toată discuția)
Ce pot face in caz de neplata salariu avand contract pe perioada ... Horia156 Horia156 Ce pot face in caz de neplata salariu avand contract pe perioada nedeterminata? Sunt angajat nou la o firma straina cu birou in Romania, am contract de ... (vezi toată discuția)
Reclamatie angajator - muncitor in concediu fara plata care de fapt a lucrat 12 ore pe zi OOANA1977 OOANA1977 cum as putea face o reclamatie la itm,pentru un angajator care a tinut un salariat in concediu fara plata si salariatul a lucrat mai multe luni 12 ore pe zi? (vezi toată discuția)