Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reclamatie ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reclamatie ITM

Vreau sa fac o reclamatie la ITM ultimului meu angajator.
Pe site-ul lor am gasit si o adresa de email, pot sa trimit reclamatia acolo sau trebuie sa ma duc la sediul lor?
Mai bine sa mergeti personal la ITM pentru a va expune clar argumentele si sa vedeti la fata locului ce raspus ati putea primi .
Care sunt acuzatiile aduse fostului angajator?
Da, se poate trimite sesizarea online la ITM ...
Ultimul angajator nu mi-a returnat garantia de gestiune, chiar daca a trecut termenul legal de 10 zile, de la data incetarii contractului de munca. Ei sustin ca pot s-o vireze in 60 de zile de la data ultimului salariu, dar nu mi-au spus pe ce se bazeaza.

As trimite-o pe mail dar nu stiu daca o citeste cineva si o ia in considerare.
Eu nu pot sa ajung la sediul lor, daca trimit pe altcineva cu reclamatia completata si semnata de mine are vreun efect?
Eu am trimis online si s-au sesizat, nu va faceti griji... trimiteti cc si la Inspectia muncii.
@ euangajat

Puteti s-o trimiteti prin posta recomnadata cu confirmare de primire , daca nu puteti ajunge la sediul institutiei.

De asemenea, puteti trimti trimite pe altcineva s-o inregistreze.