Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Hai sa stam in adevar
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Hai sa stam in adevar

A fost o data ca niciodata ca de n-ar fi nu s-ar povesti...
la inceputul secolului trecut o Romanie...

inca neintregita, cu un popor inca "nedospit" cum zicea Caragiale,

in care meritul de a fi purtatorul unui caracter frumos este pedepsit cum zicea Eminescu,

"singura tara din lume in care succesul nu are succes" cum zicea Regina Maria,

"Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei...

Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti...

Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală".

cum zicea (cu lacrimi de cuvinte scrise în 1916) Octavian Goga (poetul cu o opera literara cu continut patriotic de exceptie)

"Sfaturi de la japonezi" [ link extern ] /
____________

Dacii - Adevăruri tulburătoare (2012) HD
[ link extern ]

Filmul documentar Dacii-Adevăruri Tulburătoare, din anul 2012, este parte dintr-un proiect care își dorește recuperarea adevărului istoric, având în vedere diversele controverse actuale privind istoria poporului român. De unde ne tragem? Daci sau romani? Care este adevărul?
Multe dintre teoriile pe baza cărora s-a construit istoria României, istoria românilor, cea perpetuată pe cale orală și cea care se învață în școli, sunt contestate și răsturnate cu argumente venite din partea istoricilor români pro-Dacia.
Rescrierea istoriei poporului nostru poate începe odată cu dovezile științifice la care se face referire în argumentația bazată pe izvoare istorice autentice, acestea aducând informații inedite, dar foarte valoroase în determinarea adevărului istoric.

Dacii – Noi Dezvăluiri
[ link extern ]
[ link extern ] /

Daniel Roxin ne invită să vedem continuarea documentarului “Dacii – Adevăruri tulburătoare”. Odată cu acest nou episod, dovezile științifice devin din ce în ce mai numeroase.

“Realizat prin contribuția mai multor personalități, inclusiv a doi istorici. Documentarul completează într-o manieră mai riguroasă, mai științifică filmul “Dacii – Adevăruri tulburătoare”, demolând falsa teorie a romanizării Daciei, iar multe dintre lucrurile prezentate în acest film documentar sunt surprize de proporții…” spune Daniel Roxin.