Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... SFATURI PENTRU O VIATA IMPLINITA
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

SFATURI PENTRU O VIATA IMPLINITA

Dragi forumisti,

Nu m-am priceput unde sa incadrez acest subiect. Va rog sa fiti ingaduitori si sa-l asezati Dvs. acolo unde i-ar fi locul. Multumesc!

''SFATURI PENTRU O VIATA IMPLINITA''.

“Cele mai dificile 3 lucruri în această viaţă sunt: a păstra un secret, a ierta şi a profita de timp” - Benjamin Flanklin

CEVA RECONFORTANT.
Institutul francez pentru anxietate şi stres, din Paris, a definit 20 de reguli de viaţă, despre care experţii spun că, dacă cineva reuşeşte să asimileze măcar 10, poate avea o viaţă de bună calitate.

1. LUAŢI o pauză de minimum 5-10 minute la cel mult fiecare 2 ore de muncă. Repetaţi aceste pauze în fiecare zi şi gândiţi-vă la d-voastră, analizându-vă comportamentul.

2. ÎNVÃŢAŢI să SPUNEŢI NU, fără să vă simţiţi vinovat. A vrea să mulţumiţi pe toată lumea, este un consum mult prea mare de energie.

3. PLANIFICAŢI-VÃ ziua, dar păstraţi-vă puţin timp liber şi pentru ceva neprevăzut, conştient fiind că nu totul depinde de d-voastră.

4. CONCENTRAŢI-VÃ numai şi numai asupra unei sarcini. Cât de repede v-ar lucra creierul, tot veţi obosi dacă veţi încerca să rezolvaţi mai multe probleme în acelaşi timp.

5. UITAŢI odată pentru totdeauna că sunteţi indispensabil la muncă, acasă sau în grupul de cunoştinţe. Oricât vă displace, totul funcţionează foarte bine şi fără d-voastră.

6. NU VÃ MAI SIMŢIŢI responsabil pentru plăcerile celorlalţi. Nu sunteţi fântâna dorinţelor, şi nici eternul maestru de ceremonii.

7. CEREŢI AJUTOR când aveţi nevoie, având grijă să-l cereţi persoanelor potrivite.

8. SEPARAŢI problemele imaginare de cele reale si eliminaţi-le, pentru că sunt o pierdere de timp şi ocupă un spaţiu mental preţios pentru lucruri mult mai importante.

9. ÎNCERCAŢI să redescoperiţi plăcerea unor acţiuni zilnice, cum ar fi a dormi, a mânca şi a se plimba, făra a crede că este ceea ce puteţi obţine mai mult de la viaţă.

10. EVITAŢI să vă implicaţi în problemele altora, în ceea ce priveşte anxietatea si stresul. Aşteptaţi puţin înainte de a vă întoarce la dialog şi la acţiune.

11. FAMILIA D-VOASTRÃ nu este persoana d-voastră, este alături de d-voastră, formează lumea d-voastră, dar nu este propria d-voastră identitate.

12. ÎNŢELEGEŢI că principiile şi convingerile inflexibile pot fi o mare greutate care împiedică mişcarea şi căutarea.

13. E NECESAR să aveţi tot timpul pe cineva căruia să vă puteţi destăinui şi vorbi deschis. Nu foloseşte la nimic dacă persoana este prea departe de d-voastră.

14. ÎNVÃŢAŢI când trebuie să vă sculaţi de la masă, să ieşiţi dintr-o discuţie, sau dintr-o şedinţă.

15. REFUZAŢI să vi se spună dacă cineva a vorbit urât de d-voastră. Ascultaţi numai ce s-a vorbit bine de d-voastră, cu rezerve şi fără a crede tot.

16. A INTRA ÎN COMPETIŢIE la distracţie, la muncă şi în viaţa de cuplu, este ideal pentru cine vrea să fie tot timpul obosit sau să piardă ce-i mai bun în viaţă.

17. RIGIDITATEA e buna pietrelor, nu şi oamenilor.

18. oră de PLÃCERE IMENSÃ înlocuieşte trei ore de somn pierdut. Plăcerea reconfortează mult mai mult decât somnul. Din această cauză nu pierdeţi nici o ocazie de distracţie.

19. NU ABANDONA cele mai bune 3 prietene în viaţă. Intuiţia, Naivitatea şi Credinţa.

20. ÎNŢELEGEŢI odată pentru totdeauna ca, în concluzie,...D-voastră SUNTEŢI CEEA CE VREŢI SÃ FIŢI.

Gândiţi... Reflectaţi... Practicaţi...CUM SÃ VÃ PRELUNGIŢI VIAŢA

Eliminaţi din viaţa d-voastră numerele neesenţiale. Aceasta include: vârstă, greutate şi înalţime. Lăsaţi în grija medicului acestea. Pentru aceasta îl plătiţi.

Menţineţi legături de prietenie sincere şi vesele. Morocănoşii şi invidioşii vă demoralizează.

ÎNCERCAŢI să învăţaţi lucruri noi. Învăţaţi mai mult despre calculatoare, manuale, grădinărit, orice.
Nu-i permiteţi niciodata creierului să puturoşească. Un creier puturos este locuinţa diavolului.
ªi numele acestui diavol este....... Alzheimer.

Bucuraţi-vă de lucrurile simple. Râdeţi cât mai des posibil, cu toată puterea şi timp cât mai îndelungat. Râdeţi până vi se taie respiraţia.

Lacrimile sunt naturale. Suferiţi, lamentaţi-vă şi continuaţi. Unica persoană care va fi cu d-voastră toată viaţa, sunteţi chiar d-voastră.

TRÃIŢI cât sunteţi în viaţă!

Înconjuraţi-vă de lucruri pe care le iubiţi, familie, animale, muzică, plante, orice.
Casa vă este refugiu.

Bucuraţi-vă de sănătate: dacă e bună, pastraţi-o aşa. Dacă nu e stabilă, amelioraţi-o. ªi dacă nu stă în puterea d-voastră s-o amelioraţi, căutaţi ajutor.

Nu plecaţi într-un voiaj de vinovăţie. Plecaţi într-o altă ţară, la mall sau într-un sat apropiat, dar NU unde vă duce vinovăţia.

Persoanelor pe care le iubiţi,
SPUNEŢI-LE-O cu fiecare ocazie pe care o aveţi.

ªI AMINTIŢI-VÃ ÎNTOTDEAUNA: Viaţa nu se măsoară în momentele de respiro pe care le avem, ci în momentele care ne taie răsuflarea.

TRÃIŢI ªI FIŢI FERICIT! Fiţi mulţumit pentru ceea ce viaţa v-a adus şi nu vă supăraţi prea tare pentru ceea ce nu v-a dat!!!
raser, utilizator
TRÃIŢI cât sunteţi în viaţă!

TRÃIŢI ªI FIŢI FERICIT! Fiţi mulţumit pentru ceea ce viaţa v-a adus şi nu vă supăraţi prea tare pentru ceea ce nu v-a dat!!!

Cred ca aceste fraze spun totul..=D>
raser a scris:

Dragi forumisti,

TRÃIŢI cât sunteţi în viaţă!

Înconjuraţi-vă de lucruri pe care le iubiţi, familie, animale, muzică, plante, orice.
Casa vă este refugiu.

ªI AMINTIŢI-VÃ ÎNTOTDEAUNA: Viaţa nu se măsoară în momentele de respiro pe care le avem, ci în momentele care ne taie răsuflarea.

TRÃIŢI ªI FIŢI FERICIT! Fiţi mulţumit pentru ceea ce viaţa v-a adus şi nu vă supăraţi prea tare pentru ceea ce nu v-a dat!!!

Pe scurt, ma gandesc ca voi spune ceva de genul "You make my Day!" Am sa fac mai mult decat atat. Iti multumesc stimate utilizator pentru adevarul celor cuprinse in aceste cuvinte scrise si postate aici, pe forum, pentru readucerea noastra aminte despre simplitatea actiunilor care conteaza cu adevarat.

Acum iata ca imi vin in minte cateva vorbe rostite de regretatul Toma Caragiu, cu putin timp inainte de cutremurul din martie 1977: "Mie imi place viata, eu vreau sa traiesc!...

si nu pot sa ma abtin sa nu zambesc cu amaraciune si sa remarc tardiv: Ce ciudata este uneori soarta unora dintre noi.
Mihai Lupu, Consultant asigurari
"Este adevărat că în lume există atât de multe lucruri interesante de văzut, de auzit, de citit.

Totuși, încercați să nu vă opriți prea mult asupra unor subiecte ce nu vă pot ajuta să vă transformați existența, concentrați-vă mai mult asupra îmbunătățirii modului vostru de viață. Fiindcă prin modul vostru de viață veți atrage adevărata cunoaștere.
Altminteri, iată ce se va întâmpla: veți fi preocupați să adunați niște cunoștințe prin toate mijloacele care vă stau la dispoziție, cărți, radio, cinema, televiziune; dar nu veți păstra prea mult cele înregistrate astfel; după câțiva ani, totul se va șterge, pentru că viața ce o duceți nu va
influența favorabil memoria voastră și aceste cunoștințe vor disparea. Este inutil să vă pierdeți timpul dobândind o cunoaștere efemeră.

Îmbunătățiți-vă modul vostru de viață și adevărata memorie va începe să se trezească în voi, vă
veți aminti ce ați învățat de mii de ani în diferitele voastre încarnări. Notați aceste lucruri și nu le uitați niciodată. Întreaga cunoaștere milenară înregistrată în cel care știe să trăiască într-o manieră divină începe să urce din nou în conștiința sa."

Omraam Mikhael Aï'vanhov
@raser =D>=D>=D>

Un citat care se potriveste cu cele scrise.

"Suntem ceea ce gandim, tot ceea ce suntem ia nastere din gandurile noastre, cu gandurile noatre construim lumea."--Budhha
@raser a scris intr-un alt topic:

LECTII DE VIATA

1. Viaţa nu e dreaptă, dar tot este bună.
Life isn't fair, but it's still good.
2. Când ai îndoieli, fă doar un pas mic înainte.
When in doubt, just take the next small step.
3. Viaţa e prea scurtă ca să pierzi timpul urând pe cineva.
Life is too short to waste time hating anyone.
4. Serviciul tău n-o să te îngrijească atunci când eşti bolnav. Dar prietenii şi părinţii – da. Ţine legătura!
Your job won't take care of you when you are sick. Your friends and parents will. Stay in touch.
5. Nu trebuie să ai ultimul cuvânt în orice discuţie. Învaţă să nu fii de acord...
You don't have to win every argument. Agree to disagree.
6. Plângi împreună cu altcineva. Este mai sănătos decât să plângi singur.
Cry with someone. It's more healing than crying alone.
7. Poţi să fii supărat pe Dumnezeu. El poate suporta.
It's OK to get angry with God. He can take it.
8. Fă pace cu trecutul, ca să nu-ţi încurce prezentul.
Make peace with your past so it won't screw up the present.
9. E-n regulă să-ţi laşi copiii să te vadă plângând.
It's OK to let your children see you cry.
10. Nu compara viaţa ta cu a altora. Nu ai idee care e rostul “călătoriei” lor.
Don't compare your life to others. You have no idea what their journey is all about.
Dacă o relaţie trebuie să fie secretă, atunci tu n-ai ce căuta în ea.
If a relationship has to be a secret, you shouldn't be in it.
Totul se poate schimba într-o clipită. Dar fii liniştit, Dumnezeu nu clipeşte niciodată.
Everything can change in the blink of an eye. But don't worry; God never blinks.
11. Respiră adânc. O să-ţi calmeze mintea.
Take a deep breath. It calms the mind.
12. Fă abstracţie de orice nu este util, frumos sau îmbucurător.
Get rid of anything that isn't useful, beautiful or joyful.
13. Tot ce nu te omoară cu adevărat te face mai puternic.
Whatever doesn't kill you really does make you stronger.
14. Nu e niciodată prea târziu să ai o copilărie fericită. Dar a doua ocazie depinde numai de tine.
It's never too late to have a happy childhood. But the second one is up to you and no one else.