Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntare la contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntare la contract

Buna ziua. As vrea sa stiu daca firma X are incheiat un contract de prestari servicii (in speta de curatenie) cu firma Y si firma X nu mai doreste continuarea derularii contractului cu firma Y , se poate inceta contractul prin denuntare unilaterala? Mentionez faptul ca exista in contractul incheiat clauza care prevede acest lucru. Daca firma Y nu este de acord cu incetarea contractului, se solutioneaza in instanta, acest aspect/
Depinde de detaliile contractului....
Chiar daca ati pus acolo o clauza prin care se poate denunta contractul unilateral, poate mai exista si alte detalii, respectiv, se poate denunta contractul unilateral daca una din parti nu-si indeplineste obligatiile prevazute prin contract, daca, daca....
Da, articolul referitor la incetare si reziliere prevede urmatoarele:
1.denuntarea unilaterala de catre firma x cu plata corespunzatoare ptr. partea din contract indeplinita pana la data denuntarii unilaterale a contractului
2. una din parti se afla in situatie de forta majora o perioada mai mare 30 de zile
3. una din parti este declarata in stare de insolventa
Atunci va incadrati la pct. 1 si daca au semnat inseamna ca sunt si de acord cu clauza !
Multumesc pentru lamuriri.