Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Ipoteze
Creditul este garantat cu ipoteca pe imobilul garantului.
Titularul nu mai poate plati si ajunge la executor.
Garantul este de acord cu vanazarea imobilului garantie pentru acoperirea debitului
Intrebare
Care sunt pasii de facut la executor pentru a pune in vanzare garantia?
Multumesc
Sunt doua variante:
1. Gasiti dvs. un cumparator si cu acordul creditorului vindeti bunul respectiv.
2. Ramaneti pasiv si asteptati sa se prezinte cineva la licitatie si sa adjudece bunul respectiv.

Recomand prima varianta pentru ca uneori, la licitatie, se pot prezenta si persoane intelese intre ele si cumpara imobilul la un pret mult prea mic (ramaneti fara imobil si cu executarea silita in carca)
Va multumesc pentru sfat.Mai am cateva intrebari.
Pentru a executa garantia imobiliara este necesar ca garantul sa-si dea acordul scris in fata executorului sau executarea curge de la sine?
In cazul in care vanzarea garantiei nu acopera debitul este posibila esalonarea restului de plata in rate pana la achitarea totala?
Multumesc.
naepot, utilizator
NU este nevoie de acordul garantului pentru a fi executata garantia imobiliara insa sunt anumite acte la care este necesara informarea garantului.

Odata ce s-a executat garantia, adica imobilul, garantul nu mai are nici o obligatie. Asta daca a fost garant ipotecar si nu avalist, fidejusor, codebitor, etc.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ma intreseaza daca debitorul poate solicita plata in rate a restului de plata ramas dupa executarea garantiei imobiliare.
naepot, utilizator
Poate solicita insa nu va garanteaza nimeni ca se va aproba de catre creditor.