Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime

Buna ziua!
Sunt angajata in invatamant de la 1 sep. 2005, si am trecut la transa de vechime 6-10 ani (10% spor) din 1 sept 2011, avand pana atunci 5% spor (transa 2-6 ani)
Pentru a primi sporul de 10%, in data de 1 sept 2011 am facut cerere la scoala pentru a fi trecuta in transa 6-10 ani.
Problema este ca abia am aflat ca sporul de 10% se acorda dupa 5 ani vechime in munca, acesta trebuind sa-mi fie acordat incepand cu 1 sept 2010.
Doresc sa ma ajutati cu cadru legal (lege/ordonanta, articol, alineat, etc)...unde e precizat ca se primeste 10% spor dupa 5 ani vechime in munca si in baza care legi (art., alin, , etc) pot cere diferenta care nu mi s-a acordat.
Mai exista termenul de 3 ani inainte de prescriere?
PS nu am mai lucrat nicaieri inainte de a lucra in invatamant

Va multumesc anticipat!
Anexa 5 din Legea nr.63/2011 - Metodologie de Calcul al drepturilor salariale care se acorda personalului didactic si personalului didactic auxiliar din invatamant :

Cap.I, Art. 4. — Sporul de vechime in munca se calculeaza prin aplicarea procentelor corespunzatoare la salariul de baza, calculat ca suma intre lit. A, B, C, D, E, proportional cu timpul efectiv lucrat in programul normal de lucru, astfel:
Transe de vechime in munca Cota din salariul de baza intre 3 si 5 ani 5% de la 5 la 10 ani 10% de la 10 la 15 ani 15% de la 15 la 20 de ani 20% peste 20 de ani 25%

pot cere banii din 2010, cu toate ca legea este din 2011?, se aplica retroactiv?

eu practic in perioada 1 sep 2010-31 aug 2011 am primit 5%, vad ca legea e din 2011...
Art.11 din Legea nr.284/2010:
(3) Transele de vechime in munca, in functie de care se acorda cele 5 gradatii potrivit alin. (2), respectiv clasele de salarizare, sunt urmatoarele:
- gradatia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare fata de nivelul minim al fiecarei functii;
- gradatia 2 - de la 5 la 10 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 1;
- gradatia 3 - de la 10 la 15 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 2;
- gradatia 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasa succesiva de salarizare suplimentara fata de cele detinute pentru gradatia 3;
- gradatia 5 - peste 20 de ani - o clasa succesiva de salarizare suplimentara fata de cele detinute pentru gradatia 4.
(4) Gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se plateste cu incepere de la data de intai a lunii urmatoare celei in care s-a implinit vechimea in munca, prevazuta la transa respectiva, prin acordarea claselor de salarizare prevazute la alin. (3).
(5) Pentru acordarea gradatiei corespunzatoare transei de vechime in munca, angajatorul va lua in considerare integral si perioadele lucrate anterior in alte domenii de activitate decat cele bugetare.

Art.10 (5) Diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de baza, solda/salariul de functie, indemnizatia lunara de incadrare, utilizandu-se rotunjirea la a doua zecimala a coeficientilor de ierarhizare aferenti claselor de salarizare.

Puteti cere retroactiv plata sporurului de vechime ... dreptul la actiune in instanta se prescrie in termen de 3 ani calculat de la data de cand trebuia sa va acorde sporul de 10% ...in speta, de la 01.09.2010 incepe sa curga termenul de 3 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc frumos pentru ajutor!