avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... trecere la nume a unui apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

trecere la nume a unui apartament

Buna seara! ma popate ajuta cineva? eu locuiesc inntr-un apartament de vreo 12 ani dar este pe numele parintilor. cum as putea sa il trec la nume cu cat mai putine costuri?

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Costy S , Alte profesii 20:58, 14 Octombrie 2012
Adica sa deveniti dvs proprietara? Sunteti singurul copil? Daca da sa va doneze parintii deoarece donatia este scutita de impozit intre rude pana la grad 3 inclusiv.
Parintii dvs. sunt in viata? Daca da ce mai buna varianta este contractul de vanzare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare proprietar apartament nosugar nosugar Buna seara. Am si eu o intrebare la dvs. si sper sa ma puteti lamuri. Parintii doresc sa imi treaca apartamentul pe numele meu pentru a evita eventuale ... (vezi toată discuția)
Donatie sau partaj syka syka Buna seara, as dori sa imi spuneti cum ar fi mai bine sa procedam in urmatoarea situatie: in urma decesului parintilor eu si fratele am devenit mostenitorii ... (vezi toată discuția)
Acte garsoniera ankka2006 ankka2006 Buna ziua! Doresc sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu trecerea pe nume a unei garsoniere care a fost cumparata de parintii mei cu 13 ani in urma, si in ... (vezi toată discuția)