Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii legate de CCM pentru un colectiv de 30 de angajati.
-este obligatorie incheierea CCM sau este suficienta negocierea si semnarea procesului verbal de luare la cunostinta?
-daca este obligatoriu, care sunt pasii de urmat si ce costurile aferente?

Multumesc!
Legea prevede ca negocierea este obligatoriie si nu incheierea c.c.m. ...

art.129 din Legea nr.62/2011:
(1)Negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.
(2)Iniţiativa negocierii aparţine angajatorului sau organizaţiei patronale.
....