avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii legate de CCM pentru un colectiv de 30 de angajati.
-este obligatorie incheierea CCM sau este suficienta negocierea si semnarea procesului verbal de luare la cunostinta?
-daca este obligatoriu, care sunt pasii de urmat si ce costurile aferente?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 15 Octombrie 2012
Legea prevede ca negocierea este obligatoriie si nu incheierea c.c.m. ...

art.129 din Legea nr.62/2011:
(1)Negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.
(2)Iniţiativa negocierii aparţine angajatorului sau organizaţiei patronale.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca paulyto paulyto Buna ziua, as dori sa stiu daca o companie multinationala este obligata sa aiba contract colectiv de munca sau nu? (vezi toată discuția)
Ccm omiduta7477 omiduta7477 Buna ziua, am o nelamurire. Firma noastra a avut CCMNU incepand cu 18.05.2010 si era valabil cf. legii, doi ani, adica pana la 18.050.2012. Ramura este ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca Melidna12 Melidna12 este adevarat ca nu mai este obligatoriu contractul colectov de munca la nivel de societate cu mai mult de 21 de angajati? Am citit codul muncii unde spune ... (vezi toată discuția)