Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Platile salariale numerar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Platile salariale numerar

Buna ziua . Lucrez la o firma privata si angajatorul ne obliga sa luam salariile pa card . Prin ce modalitate as putea solicita acordarea salariului in numerar . ( ce lege as putea mentiona in cererea de acordare a salariului numerar ) Va multumesc .
Art.166 (2) C.mun. prevede ca, plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Asadar, plata salariului nu este obligatorie sa se faca prin card bancar. In acest sens, angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.