Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare in invatamant

As dori sa stiu daca pentru transele de incadrare in invatamant se ia in considerare perioada de concediu pentru ingrijirea copilului
Nu se ia in considerarare . Doar la vechimea in munca. Pentru transele de invatamant trebuie sa fie vechime efectiva la catedra. Atentie la cei 10 ani nenintrerupti!
Nu se ia în considerare, dar vechimea este neîntreruptă.
4. Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate.

legea-63-2011-incadrarea-salarizarea-personal-didactic-auxiliar/art-3-metodologia-de-calcul-al-drepturilor-salariate-care-se-acorda-personalului-didactic
Unde scrie in lege ca pentru transa de incadrare trebuie sa fie vechime efectiva?Din cate am inteles acest lucru se refera la sporul de stabilitate.
Perioada CCC constituie vechime in munca si in specialitate ... nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate.

Pai asa am inteles si eu si atunci daca ai mai mult de 10 ani in invatamant(ex.23 ani,inclusiv cei 2 ani de concediu pentru ingrijire copil)in ce treapta de incadrare ar trebui sa fie?