Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inregistrare tardiva modificari
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inregistrare tardiva modificari

Buna ziua,

Am intampinat o situatie delicata:
In cadrul unei Adunari Generale a Asociatilor pe langa unele modificari la statut, au fost nominalizata o noua comisie de cenzori. La momentul respectiv (acum 2 ani) s.au inregistrat la Judecatorie doar modificarile statutului, fara numirea noii comisii de cenzori..cum ar fi trebuit in mod normal (motivul fiind faptul ca nu s.a adus la cunostinta celui care face inregistrarile)...prin urmare, facand o data o inregistrare in 2010 a unei Hotarari de Adunare Generala, cum pot sa fac inregistrarea comisiei de cenzori, acum dupa 2 ani ?
In considerentul in care un cenzor a pus semnaturi pe anumite documente inca de atunci, este tardiva acum inregistrarea lor ? Cum anume trebuie procedat ?
Incheierea judecatoreasca pentru inregistrarile facute atunci in 2010 este definitiva si irevocabila.
Ce solutii am sa rectific? Multumesc
Mentionez ca nici vechii cenzori nu au fost revocati ...Ei figureaza in inregistrarile Judecatoriei ,in continuare, ca fiind comisia de cenzori cea anterioara..
Puteti depune acum modificarile respective ...
Multumesc..intre timp mi.a dat seama ca nu am cum face altfel decat sa le depun dupa urmatoarea sedinta AGA ...