avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Legea 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Legea 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

Stiti cumva daca s-a publicat in monitorul oficial si decand intra in vigoare OUG 1/2012 pentru suspendarea aplicarii unor dispozitii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum si pentru restituirea taxei achitate in conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din lege. Ordonanta de Urgenta 1/2012
Cel mai recent răspuns: ContSters166859 , utilizator 10:48, 18 Octombrie 2012
OUG 1/2012 a fost publicata in M.Of.79/31.01.2012 si a intrat in vigoare la data publicarii :

www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]
E o mica confuzie la mijloc. OUG respectiv a suspendat pe o perioada data plata taxei pe emisii poluante pentru autoturismele care au fost inmatriculate inainte de 2007 fara plata taxei de poluare si care sunt revandute acum. Iar in ceea ce priveste recuperarea taxei, este posibila pentru acele autoturisme pentru perioada dintre 01.01.2012 si intrarea in vigoare a OUG, adica vreo 2 saptamani.
Nu se schimba nimic in taxa pe emisii poluante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta de urgenta 1/2012 tinus tinus Buna ziua,astazi am fost sa depun cererea de restituire a taxei pentru poluare la DGFP Maramures (platita in iulie 2012) conform O.U 1/2012 ,insa functionarii ... (vezi toată discuția)
Taxa lucarica lucarica Am platit taxa speciala pe data de 30.07. 2007. imi mai pot recupera banii? (vezi toată discuția)
Timbru de mediu Robert.G. Robert.G. Am cumparat o masina în 2015 și am plătit timbrul de mediu.Fostul proprietar plătise și el o taxă de poluare sau de prima inmatriculare pe care a ... (vezi toată discuția)