avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ordonanta de urgenta 1/2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ordonanta de urgenta 1/2012

Buna ziua,astazi am fost sa depun cererea de restituire a taxei pentru poluare la DGFP Maramures (platita in iulie 2012) conform O.U 1/2012 ,insa functionarii de acolo mi-au spus ca inca nu este in vigoare.Am consultat Monitorul Oficial nr.79 din 2012 si am observat ca este in vigoare.Am facut vreo greseala sau nu sunt ei bine informati?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:41, 11 Octombrie 2012
OUG 1/2012 - suspendă aplicarea dispoziţiilor art. 2 lit. i), art. 4 alin. (2) şi a celor privind prima transcriere a dreptului de proprietate ale art. 5 alin. (1), până la data de 1 ian. 2013
Articolele fac parte din Legea nr.9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule
Staruiti in cererea adresata catre GGFP si precizati ca prevederile OUG nr 1/2012 sunt in vigoare si opereaza de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei
Ordonanta de Urgenta nr. 1/2012 pentru suspendarea aplicarii unor dispozitii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum si pentru restituirea taxei achitate in conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din lege a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I, Nr. 79, din 31 ianuarie 2012.,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule. marianbaluta2002 marianbaluta2002 Stiti cumva daca s-a publicat in monitorul oficial si decand intra in vigoare OUG 1/2012 pentru suspendarea aplicarii unor dispozitii ale Legii nr. 9/2012 ... (vezi toată discuția)
Taxa prima inmatriculare mugurelantonesei mugurelantonesei Este adevarat ca in urmatoarele zile va fi publicat in monitorul oficial scoaterea taxei auto de prima inmatriculare ??/ (vezi toată discuția)
Timbru mediu andreichirutza andreichirutza Buna ziua. Sunt in posesia unui autovehicul pentru care instanta de judecata a dispus inmatricularea fara plata a taxei de inmatriculare. Fac mentiunea ca ... (vezi toată discuția)