Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ordonanta de urgenta 1/2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ordonanta de urgenta 1/2012

Buna ziua,astazi am fost sa depun cererea de restituire a taxei pentru poluare la DGFP Maramures (platita in iulie 2012) conform O.U 1/2012 ,insa functionarii de acolo mi-au spus ca inca nu este in vigoare.Am consultat Monitorul Oficial nr.79 din 2012 si am observat ca este in vigoare.Am facut vreo greseala sau nu sunt ei bine informati?

Multumesc
OUG 1/2012 - suspendă aplicarea dispoziţiilor art. 2 lit. i), art. 4 alin. (2) şi a celor privind prima transcriere a dreptului de proprietate ale art. 5 alin. (1), până la data de 1 ian. 2013
Articolele fac parte din Legea nr.9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule
Staruiti in cererea adresata catre GGFP si precizati ca prevederile OUG nr 1/2012 sunt in vigoare si opereaza de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei
Ordonanta de Urgenta nr. 1/2012 pentru suspendarea aplicarii unor dispozitii ale Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum si pentru restituirea taxei achitate in conformitate cu prevederile art. 4 alin. (2) din lege a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I, Nr. 79, din 31 ianuarie 2012.,