avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita RCA

Pot incheia o polita RCA pe alta persoana din familie, care conduce frecvent autoturismul in afara de proprietar?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 11:59, 21 Octombrie 2012
Polita se incheie numai pe numele proprietarului masinii sau pe cel al utilizatorului acesteia.
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Asigurarea RCA se incheie pe numele DETINATORULUI vehiculului inscris in certificat si cartea de identitate.
Exceptii sunt doar in cazul in care masina e achizitionata in sistem leasing, cand se trec ambele persoane, proprietarul si chiriasul.
Persoana care conduce in mod obisnuit acel vehicul, chiar daca nu este al lui, nu este afectata in cazul producerii unui accident, dar daca acea masina e numai in posesia cond. auto neproprietar, e bine sa aiba o procura de administrare si conservare cu proprietarul din acte, pentru a preintampina obligativitatea acestuia, in calitate de proprietar, sa completeze tot felul de formulare, cererile si solicitarile de despagubiri de la firma de asigurari.
Dar daca utilizatorul este mult mai tana (deci polita s-a incheiat pe o valoare mai mica-proprietarul fiind in varsta) in cazul producerii unui accident asiguratorul plateste despagubiri masinii avariate?

Gabrielle Monique a scris:

Polita se incheie numai pe numele proprietarului masinii sau pe cel al utilizatorului acesteia.


Pe numele proprietarului sau pe cel al utilizatorului ??? Este o mare diferenta de pret al asigurarii atunci cand proprietarul are spre exemplu 46 ani iar utilizatorul 19 ani.
Ultima modificare: Duminică, 21 Octombrie 2012
logofatu, utilizator
sdianaviolina a scris:
Asigurarea RCA se incheie pe numele DETINATORULUI vehiculului inscris in certificat si cartea de identitate.

Asa este, insa "utilizator" poate fi orice persoana care are acordul proprietarului. Aceasta poate fi trecuta la "utilizator" in polita RCA, numai daca apare si in certificat.

logofatu a scris:
Este o mare diferenta de pret al asigurarii atunci cand proprietarul are spre exemplu 46 ani iar utilizatorul 19 ani.

Care anume:wassat:? :sorry:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier vidus vidus Apelez din nou la bunavointa dvs. cu o intrebare. Tatal meu este vinovat de producerea unui accident rutier soldat cu pagube materiale (masina lovita are ... (vezi toată discuția)
Despagubiri rca corneliastefan corneliastefan Este despagubit un asigurat care are doua masini in situatia in care loveste cealalta masina care ii apartine si care este condusa sa zicem de sotie,sau care ... (vezi toată discuția)
Rca despagubire szaszattila szaszattila buna ziua.am produs un acciden de masina in care eu am fost vinovatul.asigurarea mea obligatoriu de masina nu despagubeste pe celalalt proprieter.eu am ... (vezi toată discuția)