Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pactul de optiune (art. 1278). Avantaje si dezavantaje
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pactul de optiune (art. 1278). Avantaje si dezavantaje

Care sunt avantajele si dezavantajele pactului de optiune?
Fiti mai concret. Ce fel de optiune?. Sunt optiuni peste tot. Dar in general nu putem aici sa fac o raspuns/carte despre atata optinuni din NCC.
Cel prevazut in art. 1278 NCC
Practic aveți avantajul de a accepta sau nu încheierea unui contract a cărui clauze s-au stabilit anterior.

Deci conform prev. alin. 1 „atunci cand partile convin ca una dintre ele sa ramana legata de propria declaratie de vointa, iar cealalta sa o poata accepta sau refuza”, contractul se vă încheia, conform prev. alin. 4 „prin exercitarea optiunii in sensul acceptarii de catre beneficiar a declaratiei de vointa a celeilalte parti, in conditiile convenite prin pact”

Avantajul ăl are „cealaltă” parte care poate „accepta sau refuza” pactul respectiv (adică înțelegerea avută anterior.