Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Concediile medicale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Concediile medicale

1.Concediile medicale pentru incapacitate temporara de munca se iau in calcul la stabilirea vechimii in munca?
2.Fluturasii de salariu trebuie stampilati? Daca da, exista vreo lege in sensul acesta? Asta, avand in vedere faptul ca nu mai exista carti de munca.
1. Perioadele do comcediu medical nu constituie vechime in munca dar conform OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, art.45, perioadele de concediu medical constituie stagiu de cotizare pentru pensie in sistemul public de pensii.

2. - Fluturasul de salariu nu reprezinta un document obligatoriu ci el este utilizat de unii angajatori pentru a avea si salariatii o copie dupa statul de plata.
- Semnarea si stampilarea fluturasilor nu este nici ea obligatorie si nici nu va ajuta la nimic.

3. - Incepand cu 01.04.2001 toti angajatorii emit si transmit declaratiile lunare nominale la Pensii, Sanatate si Somaj unde se evidentiaza stagiile de cotizare, de aceea nu mai este nevoie de carnetul de munca.
- Daca vreti sa stiti ce stagiu de cotizare aveti la pensie mergeti la Casa de Pensii si solicitati o adeverinta cu stagiul de cotizare.