Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retrogradare din functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retrogradare din functie

Buna ziua.
Voi expune o situatie si as dori un sfat daca este posibil.
O cunostinta ,sef de agentie , urmeaza sa fie retrogradat intr-o functie inferioara pe care mai sunt alte 5 persoane .La scurt timp dupa retrogradare urmeaza a se desfiinta un post,datorita dificultatilor economice,adica fix al lui.Sa ramana doar 5 persoane angajate in aceeasi functie.
In ce masura este acest lucru posibil?Stiu ca retrogradarea se poate face doar disciplinar in urma cercetarii disciplinare pe o perioada ce nu poate depasi 60 de zile calendaristice.Din sursa sigura afla ca nu este sef de agentie in contract desi a primit decizie de promovare in urma cu 4 ani semnata de directorul general prin care devine sef de agentie.In acest caz eu cred ca CIM se poate modifica doar prin vointa partilor.Daca angajatul nu semneaza ACTUL ADITIONAL si nici nu intervine ca o sanctiune disciplinara este posibila retrogradarea?
Multumesc
1. Regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Insa este posibila si modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege.

art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

art.48 C.mun. : Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

2. Nu este posibil modificarea functiei in cazul expus de dvs.- nu se semneaza actul aditional la c.i.m. si nici nu intervine sanctiunea disciplinara a retrogradarii din functie.

multumesc
Buna dimineata.Acum am aflat ca de fapt in cartea de munca si in revisal nu apare ca sef de agentie,doar ca si ceilalti colegi.Desi m-am uitat pe toate documentele si adeverintele si e trecut cu functia de sef de agentie.
In acest caz disponibilizarea din functia de baza este ca si facuta,nu?Nu prea mai are ce face.Angajatoru este liber sa-si aleaga oamenii care ii disponibilizeaza,fara sa tina cont e ca cel mai vechi,asa e?
Intr-adevar, atata timp cat legea nu impune decat in anumite situatii - concediere colectiva - stabilirea unor criterii care sa fie avute in vedere pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere, angajatorul este cel care decide pe cine concediaza.

Salariatul nemultumit poate contesta in instanta decizia de concediere.
Da am inteles asta.Dar in 2009 a primit decizie de promovore prin care devine sef de agentie.Dar nu i s-a facut si act aditional la CIM.Ca atare de asta nici nu apare in revisal modificarea.Toate documentele ulterioare au fost intocmite cu functia de sef de agentie.Se mai poate face ceva acum?Se mai poate modifica?Din acest motiv tot intreb.Poate fi obligata societatea sa faca modificarea in revisal?Era mai dificil sa il disponibilizeze avand in vedere ca e singur pe post.Mai intai trebuia retrogradat si apoi disponibilizat.De aici a pornit si intrebarea pe forum.