Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie spatiu comercial cu contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie spatiu comercial cu contract inchiriere

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un spatiu comercial care este inchiriat unei societati comerciale, contract de inchiriere din 2005, neinscris in cartea funciara a imobilului. Imobilul apartine acum unei asociatii de proprietari.

In momentul in care devin proprietarul imobilului doresc sa dispun de spatiu pentru activitatea societatii mele.

Pot rezilia fara probleme contractul de inchiriere actual incheiat intre asociatie si SRL chirias?

Contractul nu contine clauze de reziliere unilaterala, sau clauza cum ca daca se transfera dreptul de proprietate al imobilului contractul devine nul.

Multumesc.

Conform art. 1811 Cod civil, daca bunul dat in locatiune este instrainat, dreptul locatarului (chiriasului) este opozabil dobanditorului daca inchirierea este notata in cartea funciara, daca data certa a contractului de inchiriere este anterioara contractului de vanzare a imobilului. O reglementarea asemanatoare era prevazuta si in vechiul cod civil - art. 1441.
Verificati daca contractul de inchiriere are data certa. Ca este neinscris in cartea funciara ati stabilit.
ce inteleg prin data certa?

data incheierii este 19.08.2005.

multumesc.
Data certa = data calendaristica a unui inscris sub semnatura privata, care nu poate fi contestata de terti.
Sunt considerate de lege ca imprejurari care dau data certa urmatoarele (exemplificativ):
-prezentarea inscrisului la o institutie de stat;
-inregistrarea intr-un registru public;
-mentionarea inscrisului, chiar intr-o forma prescurtata, intr-un act oficial, intocmit de o persoana care detine o functie de stat sau obstesca
-etc.