Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... termen general obligatoriu de plata a facturilor ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

termen general obligatoriu de plata a facturilor fiscale

UN SC A LIVRAT MARFA PE FACTURA FISCALA CARE A FOST SEMNATA DE PRIMIRE DE CATRE BENEFICIAR CARE NU A MAI ACHITA FACTURILE IN VALOARE 20.MII LEI RON FACTURILE AU FOST EMISE IN PERIOADA IULIE - SEPTEMBRIE 2008. INTRE CELE DOUA SC-URI NU EXISTA UN CONTRACT CARE SA FIXEZE TERMENE DE ACHITARE A FACTURILOR IN CAUZA FUNCTIONAND UN TERMEN GENERAL OBLIGATORIU FIXAT PRIN LEGE . CARE ESTE ACELA SI CARE AR FI MODALITATEA DE RECUPRARE A DEBITULUI. CARE AR FI BAZA LEGALA
Nu stiu sa fie vreun termen legal de scadenta a facturilor, atata timp cat acesta nu a fost precizat intr-un contract sau in cuprinsul facturii. Va sfatuiesc sa va adresati cu o informare catre societatea respectiva scrisa, cu confirmare de primire spre a o informa in legatura cu data limita de plata a facturii, abia ulterior putand sa luati masuri in caz de neplata.
dar daca sc a fost instiintat de neplata facturii
Transmiteti-i o notificare prin executor judecatoresc in care precizati ca prin prezenta e pus in intarziere...
Apoi vedeti ce cale urmati .
Procedura speciala ( mai ieftina dar nesigura) a somatiei de plata sau
actiune in pretentii (coemerciale) unde va trebui sa achitati taxa de timbru.

daca faceti intai somatie de plata, aveti avantajul ca, si daca pierdeti, macar somatia de plata constituie procedura de convocare la conciliere directa...si castigati timp.

succes
av. Ileana Schwarz
taxa de timbru ptr. act. pe drept comun ( pretentii) ar fi de approx. 1300 RON
se poate declansa in cauza procedura insolventei
cum trebuie formulata cererea
Mai oameni buni, suntem in comercial ! De ce sa puneti in intarziere Sc-ul debitor? In comercial este de drept in intarziere. Ar fi doar pierdere de timp.
In ce priveste termenul de plata, daca nu se prevede nicciunul atunci factura este scadenta de indata.
Dc ff sunt semnate si stampilate mergeti fara grija pe somatie de plata. Dc nu atunci pe dreptul comun.
Dar angajati-va avocat sau jurist !

av. Boncu