Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau sa divortez de sotul meu...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau sa divortez de sotul meu...

Buna ziua sunt casatorita de 4 ani cu sotul meu si avem impreuna un baietel de 2 ani si 10 luni.In prezent locuim cu parintii lui .....nu ne mai intelegem deloc si vreau sa divortez.Nu vrea ca, copilul meu sa traiasca toata viata intr-o cearta continua.Vreau sa divortez si nu stiu cum sa fac...de unde sa incep.....bine inteles ca m-a amenintat ca dada plec, plec fara copil si copilul o sa plece din casa doar peste cadavrul lui.Eu nu vreau sa las copilul acolo.Ei in familia aia tot timpul se cearta,urla ,zbiara,consuma foarte mult alcool(sotul meu mai putin).Mentionez ca sotul meu este o fire foarte vulcanica,uneori violenta si vorbeste foarte urat.Cum sa fac sa obtin eu copilul pana la finalul divortului?
Aveti unde sa stati dupa ce plecati de acolo?
Da la parintii mei
intentati divort atunci daca aveti unde sta, aveti castig de cauza, da poate totusi daca va luati sotul sa incercati sa nu stati cu parintii lui ci singuri, nu ar fi mai bine, nu stiu va intreb, am crescut fara tata si m-a afectat f mult acest aspect.
Sunt constienta ca nu o sa imi fie usor nici mie nici copilului...nu avem posibilitati sa ne mutam impreuna....banii fiind unul din motivele lui de cearta.Este foarte violent si verbal si fizic ....a dat si in mine de vreo 3 ori si deja nu pot sa ma indur si in al doilea rand copilul nu are ce invata din casa aia decat injuraturi si ceruri saptamanal....daca nu ma cert eu cu sotul meu se cearta soacra mea cu socru.Eu vreau astazi sa imi fac bagajul si sa plec dar nu o sa ma lase sa imi iau copilul si nu stiu cum sa procedez...sper sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc
georgyka18, utilizator
daca est eviolent , scoteti-va certificat medico-legal , inainte de a plecade asemenea , sa aveti martori.

nu va lasati copilul acolo ori ce ar fi...daca vreti sa-l castigati in instanta