Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROCES VERBAL CONTRAVENTIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROCES VERBAL CONTRAVENTIE

Buna ziua,
am primit acasa un proces verbal din partea politiei locale Craiova cu o amnda de 500 lei pentru ca mama mea creste pasari intr-o zona interzisa a orasului.Procesul verbal este semnat doar de agentul de politie fara nici un martor si se mentioneaza ca au facut poze (a acelor 5 gaini probabil) cu aparatul foto din dotare.
Intrebarea este ;1.- pot ataca in instanta acest proces verbal?
2. - pot solicita la politie sa vad dosarul .cine a facut reclamatia ,pentru ca sigur au venit la reclamatia unui vecin si sa vad si pozele ?
da, la ambele intrebari cu mentiunea ca pv se poate contesta in 15 zile de la primirea sa, la judecatorie.