avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal de constatare a contraventiei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal de constatare a contraventiei

26.07.2013
Ma intorc din concediu,unul destul de reusit:P, ca sa constat o scrisoare de la politia locala.
In ea...proces verbal de constatare a contraventiei:
"in ziua 17.07.2013 in orasul Cugir a savarsit urmatoarea contraventie:autovehicolul cu numerele...a fost surprins in timp ce stationa pe trotuarul din fata imobilului...de pe str....blocand circulatia pietonala"
Faptele comise sunt prevazute in art 10 din HCL 2011
Se anexeaza proba foto

Precizez ca PV nu este semnat de martori.
Nici de contravenient pe motiv ca nu era de fata.
Nu are foto inclus.
In plus,acolo nu este interzisa oprirea sau stationarea prin semne rutiere sau alte semnalizari.
art 10 pct 11 din HCL 2011 prevede:11. "Să nu oprească sau să staţioneze cu autovehiculele pe zone verzi, terenuri destinate spaţiului verde sau în alte locuri decât cele special amenajate sau în zone cu regim de rezervare pentru taximetre sau instituţii publice, semnalizate corespunzător;"
Va rog sa-mi dati un sfat cu ce ar trebui sa fac...Nu as vrea sa le fac placerea de a baga 200 lei in buzunar.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 07:46, 27 Iulie 2013
Initial clarificati afirmatiile Se anexeaza proba foto vs Nu are foto inclus.
Concret in 17.07 ati fost in locatia unde a fost constatata si consemnata contraventia ?
Daca aveti certitudinea ca autovehiculul dvs nu a fost imprumutat si nu a fost in respectiva locatie consemnata in PV ,aveti dreptul sa contestati PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Aveti dreptul sa solicitati intimatei IPJ SPR probe,iar dvs puteti preciza martori care sa sustina punctul dvs de vedere
Este vorba despre politia locala (politistii comunitari).
Masina a fost parcata de mine pe trotuar,langa bloc in data si la ora specificata in PV(nu exista semnalizare cu interzicerea opririi).
In PV scrie ca se ataseaza poza...dar nu au atasat-o.
Repet: nu este interzisa oprirea sau stationarea prin semne rutiere sau alte semnalizari.
Si se sanctioneaza in baza :
"Să nu oprească sau să staţioneze cu autovehiculele pe zone verzi, terenuri destinate spaţiului verde sau în alte locuri decât cele special amenajate sau în zone cu regim de rezervare pentru taximetre sau instituţii publice, semnalizate corespunzător;"

Ps:nu este o situatie atat de aberanta incat sa mi las masina in fata blocului si sa mi apara amenzi din diferite locatii.
Multumesc pentru raspuns!


Daca va simtiti nevionat faceti plandere impotriva procesului verbal de contraventie si instanta o sa dea o solutie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda parcare hcl s4 24/2019 Adyconst Adyconst Rog un sfat. Speta: Ieri am primit o amenda prin posta de la politia locala S4. Amenda parcare in baza HCL S4 24/2019. PV de contraventie este pe numele meu, ... (vezi toată discuția)
Parcare trotuar - amenda hcl victorte victorte Bună ziua, Astăzi am parcat mașina pe un trotuar, lăsând spațiu atât pentru pietoni, dar am lăsat și pista de biciclete ... (vezi toată discuția)
Amenda auto pandiseba pandiseba buna ziua,daca am timis prin posta o plangere impotriva unui p-v,dar nestiind de taxa de timbru,nu am platit-o,mi se accepta plangerea si ulterior o platesc ... (vezi toată discuția)