Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... ce presupune sa fii consilier juridic?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

ce presupune sa fii consilier juridic?

anul trecut am terminat facultatea de drept si nu stiu incotro sa ma indrept......vreau sa dau la barou in toamna dar pana atunci trebuie sa imi caut un job......trebuie sa iau in considerare si posibilitatea ca poate nu intru in barou.....asa ca as incerca si pe jurist sau consilier juridic....dar habar nu am cu ce se mananca....cum pot ajunge acolo....se dau examene......ca si pt barou...am inteles ca pt cons jur se face stagiu....se da examen inainte.....cum sa fac?.......as avea nevoie de niste sfaturi......va multumesc
Trebuie sa va gasiti un angajator. Apoi va inscrieti in uniunea nationala a juristilor din Romania sau intr-o asociatie a juristilor. Veti face un stagiu si apoi veti da examen de definitivat in profesia de consilier juridic. Cand depuneti actele pentru inscriere solicitati sa va ajute si in gasirea unui coordonator de stagiu.
O alta varianta este sa va depuneti CV-ul la diverse companii sau societati comerciale.
Gasiti-va un job la o societate, sa aveti vechime ca jurist. E important. Va apucati de invatat pt barou, cautati un coordonator care sa va ia in stagiu in cazul in care intrati in barou, dati definitivatul .
va multumesc mult
Ca proaspata absolventa va sfatuiesc sa va depuneti CV- ul la pe internet, sau la direct la companiile care fac anunturi ca angajeaza consilieri juridici. Ulterior angajarii va puteti inscrie si in colegiu dar nu e obligatoriu.