Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functie de control
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functie de control

In ce act normativ sunt definite notiunile de "functie de conducere" si "functie de control"? Este vorba despre functii din sistemul bugetar.
Codul Muncii, art.277 (1) : In sensul prezentului cod, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.

In Legea nr.284/2010 sunt precizate in anexe care sunt functiile de conducere si functiile de executie ...
functia de control e definita undeva? ca nu gasesc niciunde...
Despre control puteti vedea in legislatia privind auditul intern .. OUG nr. 75/1999, cu modificarile si completarile ulterioare
Multumesc pentru raspunsuri.
De fapt e vorba de art. 1 pct. 31 din Legea 176/2010 care impune o conditie cumulativa "functie de conducere si control". Incerc sa aflu cum pot sti daca o functie e si de conducere si de control, numai de conducere sau numai de control.
Ne puteti spune despre ce functie este vorba? .. in speta, cred ca trebuie separate notiunile fiind vorba despre persoanele cu funcţii de conducere şi despre persoanele cu functii de control, precum şi funcţionarii publici, inclusiv cei cu statut special, care îşi desfăşoară activitatea în cadrul tuturor autorităţilor publice centrale ori locale sau, după caz, în cadrul tuturor instituţiilor publice .. asa as interpreta textul de lege indicat de dvs.