Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... auditor intern?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

auditor intern?

X-(Sunt noua pe forum, dar sper ca pe acest site si forum poate obtin un raspuns la o dilema, nu numai a mea, ci si a colegilor mei...Iata : suntem o primarie locala, avem in jur de 60-70 angajati (functionari publici) si in rest ceva personal contractual...un buget de maxim 8-9 milioane roni (sunt cifre aprox) si intrebarea mea este : SE IMPUNE OBLIGATORIU ANGAJAREA UNUI AUDITOR INTERN ? si daca DA, ce conditii de studii si de pregatire trebuie sa indeplineasca ? ce cerinte sunt necesare ca sa se angajeze si daca TREBUIE sa fie functionar public ?#-o
si daca NU - si totusi EXISTA UN OM ANGAJAT PE POST ...cum poate fi contestat ?....
CE CONDITII trebuie sa indeplineasca o primarie ca sa fie obligata sa angajeze ca functionar public un AUDITOR INTERN ?

=D> Va rog din suflet un raspuns si va multumesc anticipat !!! sau daca nu se poate afla, indrumati-ma undeva pe net...am cautat pe google dar mi se dau site-uri cu legislatie si asta o stiu....
REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE

A COMPARTIMENTULUI AUDIT INTERN

In conformitate cu Legea 672/2002,privind auditul intern Ordonanta 37/2004 cu modificarile privind auditul intern si OMF 38/3003 pentru aprobarea Normelor generale privind exercitarea activitatii de audit intern se elaboreaza “ Regulamentul de organizare si functionare a Compartimentului Audit Intern din Primaria xxxxxxx”.

ART.1 Compertimentul de Audit Intern intocmeste anual “Planul de audit public intern”
Selectarea misiunilor de audit public intern se face in functie de urmatoarele elemente:
a) evaluarea riscurilor diferitalor structuri, activitati, programe/proiecte sau operatiuni;
b) criteriile, sugestiile conducatorului ebtitatii publice, respectiv:deficiente constatate anterior in rapoartele de audit, deficiente constatate in procesele verbale incheiate in urma inspectiilor, deficiente semnalate in raportul Curtii de Conturi, alte informatii si indicii, in urma unor trenduri pe termen lung privind aspecte ale functionarii sistemului.
c) temele defalcate din planul UCAAPI care sa fie introduse in planul de audit intern.
d) respectarea periodicitatii in auditare:cel putin o data la 3 ani:
e) proiectul planului de audit intern se intocmeste pina la data de 30 noiembrie a anului precedent anului pentru care se elaboreaza
f) conducatorul entitatii publice aproba proiectul annual de audit public intern pina la 20 decembrie a anului precedent;
g) planul anual de audit public intern reprezinta un document oficial. El este pastrat in arhiva cf.prevederilor legii Arhivelor Nationale;

ART.2. Planul de audit intern are urmatoarea structura:
- scopul actiunii de auditare;
- obiectivele actiunii de auditare;
- identificarea/descrierea activitatii/operatiunii supuse auditului public intern;
- identificarea/descrierea structurii auditate;
- durata actiunii de auditare;
- perioada supusa auditarii;
- numarul de auditori proprii antrenati in actiunea de auditare;
- precizarea elementelor ce presupun utilizarea unor cunostinte de specialitate,precum si a numarului de specialisti cu care urmeaza sa se incheie contracte de servicii , de expertiza(daca este cazul);

ART.3 Actualizarea planului de audit intern
Actualizarea planului de audit public intern se face in functie de:
- modificarile legislative sau organizatorice, care schimba gradul de semnificatie a auditarii anumitor operatiuni, activitati sau actiuni ale sistemului;
- solicitarile UCAAPI (entitatea superioara) de a introduce/inlocui/elimina unele misiuni din planul de audit;
Actualizarea planului de audit intern se realizeaza prin intocmirea unui “Referat” de modificare a planului de audit public intern, aprobat de conducatorul entitatii publice.

ART.4 Gestiunea resurselor umane
Compartimentul de audit intern va asigura organizarea si desfasurarea activitatilor de audit public intern in mod eficient.

ART.5 Reglementarea activitatii compartimentului de audit public intern.
Compartimentul de audit public intern elaboareaza Norme proprii, specifice entitatii publice in care isi desfasoara activitatea, cu avizul UCCAPI sau cu avizul organului ierarhic imediat superior.Normele proprii se transmit pentru avizare cu aprobarea conducatorului entitatii publice, semnate pe fiecare pagina, de auditorul intern care le-a elaborat.

ART.6 Raportarea activitatii de audit public intern
Raportul de audit public finalizat, impreuna cu rezulatatele concilierii, este transmis conducatorului entitatii publice care a aprobat misiunea, pentru analiza si avizare.
Compartimentul de audit public intern asigura:
- raportarea periodica asupra constatarilor rezultate din activitatile sale de audit;
- elaborarea raportului annual al activitatii de audit public intern;
- in cazul identificarii unor iregularitati sau posibile prejudicii, se raporteaza imediat conducatorului entitatii publice
- informeaza UCAAPI despre recomandarile neinsusite de catre conducatorul entitatii publice auditate, precum si despre consecintele acestora;

ART.7 Obiectivele aferente unei activitati de audit public intern.
Auditul public intern trebuie sa sprijine conducatorul entitatii publice in identificare si evaluarea riscurilor semnificative contribuind la imbunatatirea sistemelor de management al riscurilor .Auditorul intern trebuie sa analizaze operatiile si activitatile si sa determine masura in care rezultatele corespund obiectivelor stabilite si daca operatiile sunt aplicate,realizate conform prevederilor.

Vezi site-ul Camerei auditorilor financiari din Romania www.cafr.ro/ - 35k
si Asociatia Auditorilor Interni din Romania (AAIR) www.aair.ro/ - 32k

Norma din 19/04/2007 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 416 din 21/06/2007
STANDARDELE DE AUDIT INTERN de pe site-ul avocatnet
ContSters42967, utilizator
#-o Multumesc Ghola pt raspuns, dar intrebarea era vis=-a-vis de ce conditii treb sa indeplineasca primaria, functie de nr de angajati ? sau de cifra buget ca sa angajeze pe post de auditor un functionar public sau sa incheie contr de prtest serv cu firma de audit ?...ce sarcini are auditorul STIU, am rasfoit legea, dar vroiam sa stiu daca e OBLIGATORIU sa fie angajat sau NU...si ce studii sau pregatire trebuie sa aiba...e deajuns doar o facult.economica si niste cursuri de auditor ? sau trebuie autorizare ca la CECCAR, ca la expertii contabili ??.....daca se poate >>>>>:(:(:(:(
In conformitate cu Legea 672/2002 privind auditul public intern si OMFM 38/2003 Normele generale privind exercitarea activitatii de audit public intern, auditorul intern al primariei va fi avizat de DGFP, iar auditorul va trebui sa depuna urmatoarea documentatie la DGFP pentru a fi avizat: 1)- cerere, 2)-curriculum vitae, 3)-minimum 2 scrisori de recomandare, 4)-o lucrare de conceptie privind organizarea si exercitarea auditului public intern in entitatea respectiva, 5)-o declaratie privind respectarea prevederilor art.20, aliniat(1) din Legea auditului public intern, referitoare la incompatibilitatile auditorilor interni.
=D>Multumesc pt raspuns...dar cel care ocupa la noi in primarie functia de auditor este din 2000 angajkat pe acest post...cred ca nu era 38/2003 atunci, si nu stiu pe ce baza a fost angajat....astept si alte raspunsuri
Angajarile in cadrul primariilor se fac sub supravegherea Agentia Nationala a Functionarilor Publici crea a fost infiintata prin Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici ca un organ central de specialitate al administratiei publice cu competente in domeniul managementului functiilor si functionarilor publici. Initial, Agentia Nationala a Functionarilor Publici a functionat in subordinea directa a Guvernului.

Ulterior, Agentia Nationala a Functionarilor Publici a trecut in subordinea Ministerului Administratiei si Internelor, prin Ordonanta de Urgenta nr. 63/2003 privind organizarea si functionarea Ministerului Administratiei si Internelor.

Atributiile principale ale Agentiei Nationale a Functionarilor Publici sunt:

• elaborarea cadrului legislativ privind functia si functionarii publici;
• monitorizarea si controlul aplicarii reglementarilor in domeniu;
• gestionarea programelor privind functia publica, prin intermediul carora se realizeaza managementul functiei si functionarilor publici;
• colaborarea cu alte institutii din tara si din strainatate, in vederea perfectionarii pregatirii profesionale a functionarilor publici;
• centralizarea nevoilor de instruire ale functionarilor publici si colaborarea cu Institutul National de Administratie pentru stabilirea tematicii programelor de pregatire profesionala a functionarilor publici;
• administrarea bazei de date cuprinzand evidenta nationala a functiilor publice si a functionarilor publici.