avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inflatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inflatie

Cum se calculeaza inflatia la o suma de 8000 de lei din anul 1987???
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:19, 25 Octombrie 2012
dar eu vreu sa stiu cum se calculeaza o formula ceva din acest tabel nu imi dau seama asa bine
Pai e usor, adunati suma cu procentul de inflatie.

Practic, avem 8000 lei in 1987, vom avea 8000+2,2%=8176 lei in 1988 si tot asa.
dar 8000 de lei din 1987 cat valoreaza in ziua de astazi sau eventual innainte de intrarea leului greu???
Pai pentru a sti cat valora 8000 de lei azi trebuie sa continuati calculul inceput de mine si ulterior sa taiati ultimele 4 cifre.

Formula o gasiti aici: [ link extern ]

Pentru anul 1987 aţi introdus un preţ de 8000 Lei (în lei vechi)
La sfârşitul anului 2011 acesta ar reprezenta, actualizat cu inflaţia, 3,187.9130 Lei (în lei noi)

Dar pentru ca am vazut ca aveti un cec din anul respectic, trebuie sa stiti ca CEC-ul nu are si nu a avut niciodata obligatia de a indexa cu inflatia sumele din conturi. Deci indexarea cu inflatia nu se aplica in cazul unui depozit la CEC, pentru simplul fapt ca dvs. ati avut oricand acces la banii DVS. si CEC-ul nu are dreptul de a indexa cu inflatia.

Dvs, stiind ca dobanda este cu mult sub rata de inflatie, trebuia sa va retrageti banii de la CEC si sa ii duceti la bancile comerciale ce acordau dobanzi peste valoarea anuala a inflatiei.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Octombrie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

Alte discuții în legătură

Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa ... (vezi toată discuția)
Despagubire pt carnetele de cec din anii 1988-1989 slivneanu2001 slivneanu2001 Despagubire pt carnetele de CEC se dau?Am fost la cec si am primit raspuns ca : \"nu mai exista un astfel de depozit in baza noastra de date\". Mai se pot ... (vezi toată discuția)
Cec-libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme MirceaVleoanga MirceaVleoanga Buna ziua, Sunt \\"fericitul\\" detinator a 4 bucati carnete CEC-Libret de Economii cu dobanda si castiguri in autoturisme cu valoare 5000 lei, puse in ... (vezi toată discuția)