avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua. Tatal meu s-a nascut pe data de 11 martie 1952 si are 32 ani lucrati.Exista o modalitate sa iasa la pensie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:21, 28 Octombrie 2012
1. Pentru un barbat nascut in martie 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece are indeplinit stagiul minim de cotizare poate solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in martie 2017.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare cu 8 ani peste stagiul complet de cotizare, adica 43 de ani.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare (35 de ani).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere drept la pensie pentru limita de varsta tudorioan tudorioan Barbat nascut in luna iulie 1952, angajat inca cu vechime in munca de 42 de ani poate iesi la pensie acum, daca se are in vedere anexa nr.5 la Legea ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)
Pensionare naoi67 naoi67 Sunt nascut in 8 VII 1950 si am peste 40 ani lucrati.Cand pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)