Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua. Tatal meu s-a nascut pe data de 11 martie 1952 si are 32 ani lucrati.Exista o modalitate sa iasa la pensie?
1. Pentru un barbat nascut in martie 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece are indeplinit stagiul minim de cotizare poate solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in martie 2017.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare cu 8 ani peste stagiul complet de cotizare, adica 43 de ani.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare (35 de ani).