Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de ajutor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de ajutor

Buna ziua. In cererea pentru majorarea pensiei de intretinere pt fiica mea am solicitat ca la calculul pensiei sa fie luate in considerare toate veniturile nete cu caracter periodic si de continuitate obtinute de parat (incluzand salariu, stimulente, bonusuri, comisioane, prime cu caracter de continuitate,, prima de concediu etc.), paratul fiind functionar public.Termenul va fi in curand si intrucat nu mi-am putut permite angajarea unui avocat, va rog mult sa ma ajutati cu trimiteri la doctrina si jurisprudenta care ar putea sa sprijine solicitarea mea.
Multumesc
In stabilirea cuantumului pensiei de intretinere minor se iau in calcul veniturile nete cu caracter permanent. Instanta va solicita adeverinta cu veniturile nete pe ultimele sase luni. Sumele cu destinatie speciala nu vor fi luate in calcul la stabilirea pensiei de intretinere. De regula, stimulentele se acorda in functie de anumite criterii, criterii care intr-o luna pot fi atinse sau nu, nu pot fi incluse la venituri permanente. Bonusurile... depinde de destinatia lor (daca sunt pentru plata chiriei, haine sau alimente, etc.) pot fi usor incadrate in venituri cu destinatie speciala care iarasi nu sunt luate in calcul. Dividendele, norma de hrana, prima de concediu nu sunt venituri cu caracter permanent, nu se iau in calcul.
daca stimulentele s-au luat in ultimele 6 luni asta nu inseamna ca au caracter permanent? stimulentele sunt luate in cosniderare pt acordarea creditelor si la calculul indemnizatiei pt cresterea copilului. nu sunt considerate castiguri in munca?