Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala

O intrep0rindere individuala care are ca obiect de activitate comercializarea marfurilor alimentare a primit la inceputul activitatii imprumut de la administrator care normal nu trenuie prins pe declaratie de final de an la venituri realizate. In timpul anului 2012 imprumutul s-a rambursat in transe. Acestea se trec la finele anului la plati efectuate?
Restituirea sumelor cu care s-a creditat I.I. nu se inregistreaza in RJÎP.
In declarata de venituri realizate, creditarea si restituirea sumelor nu se raporteaza.