Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... proces verbal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

proces verbal

1.cand un proces verbal intocmit de politie este autentic?
2.daca in procesul verbal trebuie sa apara obligatoriu numele agentului constatator
numele persoanei invinuite,CNP,ADRESA DE DOMICILIU
numele martorului desemnat de politie(martor asistent),CNP,adresa de domiciliu
si martorul care afost de fata cand s-a intocmit procesul verbal de catre agentul
constatator
ART. 16 Ordonanta Guvernului 2/2001
(1) Procesul-verbal de constatare a contravenÑiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituÑia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaÑia şi locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contravenÑionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancÑionează contravenÑia; indicarea societăÑii de asigurări, în situaÑia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaÑie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul
de exercitare a caii de atac şi organul la care se depune plângerea

ART. 17 O.G. 2/2001
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal.
Nulitatea se constata şi din oficiu.