Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie sportiva
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie sportiva

Buna ziua! Am citit cam tot ce este scris despre infiintarea unei asociatii sportive si tot am nelamuriri....poate sunt mai greu de cap.
Sa o luam cu inceputul:
Am infiintat o echipa de fotbal si am inscris-o la AJF. Cateva persoane s-au oferit sa faca sponsorizari dar au spus ca vor sa le faca in regula, cu acte. Atunci am inceput sa caut modalitatea cea mai simpla de a intra in legalitate, daca pot spune asa... Din ce am citit cel mai simplu pare a fi o asociatie sportiva fara personalitate juridica. Si aici m-am blocat. Pasii pentru a infiinta asociatia sportiva fara personalitate juridica sunt aceeasi cu a infiinta un ong? Adica cu rezervare nume, caziere la membrii fondatori, etc.? Sau trebuiesc facute doar stampila, contul bancar pentru patrimoniu, actul constitutiv care trebuie depus la directia judeteana de sport si tineret si alte cateva documente? Aici am nelamuririle. Eu as dori sa implic si primaria ca membru fondator... sau se poate ca primaria sa fie singurul membru? Va multumesc anticipat!
catalinban, utilizator
Trebuie sa va infiintati o asociatie sportiva cu personalitate juridica (ong pe baza og 26 din 2000 a asociatiilor si fundatiilor, actualizata). Acele cateva etape redate de dumneavoastra pentru aceasta forma sunt valabile. Printre membrii fondatori, minim 3 persoane fizice sau juridice, poate fi si consiliul local dar va trebuie o hotarare de consiliu pentru asta. Informatii aveti si la adresa [ link extern ]
Va multumesc pentru raspunsul prompt! Cu scuzele de rigoare dar inca sunt nelamurit. De ce trebuie sa infiintez a.s. cu pers. juridica? Nu putem primi sponsorizari? Din link-ul pe care mi l-ati dat citez:
Asociatiile sportive

Sunt structuri sportive fara personalitate juridica
, se pot constitui ca societati civile particulare in conditiile Codului civil. Constituirea unei asociatii sportive fara personalitate juridica da dreptul acesteia la obtinerea unui certificat de identitate sportiva, precum si la afilierea la asociatia judeteana pe ramura de sport corespunzatoare, in vederea participarii la competitiile sportive oficiale locale, pana la nivel de judet ( alin.1, art 25.legea educatiei fizice si sportului nr.69/2000);

Asociatiile Sportive se pot constitui si in cadrul institutiilor publice si private ca unitati fara personalitate juridica ( alin 2, art.25, legea 69/2000);

In cadrul institutiilor publice sau private se poate constitui o singura asociatie sportiva ca unitate fara personalitate juridica ( alin3, art.25, legea 69/2000);

Activitatea sportiva din unitatile si institutiile de invatamant, se organizeaza in cadrul asociatiilor sportive scolare si universitare ( alin 1, art.6, legea 69/2000);

Asociatiile sportive scolare si universitare sunt structuri sportive infiintate in conditiile prezentei legi a caror activitate este coordonata de Federatia Sportului Scolar si Universitar ( alin.2, art.6, legea 69/2000);
Etapele necesare pentru infiintarea unei asociatii sportive si obtinerea certificatului de identitate sportiva de la D.S.J. Cluj:
Redactarea Contractului de Societate Civila Particulara pentru constituirea Asociatiei Sportive;
Cerere acordare Aviz de Constituire;
Cerere de inregistrare in Registrul Sportiv;
Act Constitutiv - Proces Verbal;
Adeverinta;
Consiliul de Administratie;
Membrii Asociatiei Sportive;
Autentificarea Contractului de Societate Civila Particulara pentru constituirea Asociatiei Sportive;
Dovada sediului;
Depunerea la D.S.J.T. Cluj a dosarului cu toate inscrisurile si documentele doveditoare prevazute in anexa;
Obtinerea Certificatului de Identitate Sportiva de la D.S.J.T.;
Obtinerea avizului de constituire al Asociatiei Sportive;

Afilierea la Asociatiile Judetene pe Ramura de Sport la ramurile sportive prevazute in C.I.S. si la Federatia Sportului Scolar si Universitar (unde este cazul).

Din link-ul oferit de dvs. am extras, dintr-un document (contract de constituite asociatie sportiva) urmatoarele:
VII MODALITATI DE FINANTARE :

Art. 7.1. Finantarea activitatii sportive in structurile sportive fara personalitate juridica se
realizeaza conform legii 69 / 2000 prin:
- aportul asociatilor;
- repartizarea unor sume pentru activitatea sportiva din bugetul de venituri si cheltuieli al institutiilor si unitatilor din cadrul carora s-a constituit structura sportiva;
- alte surse.

La alte surse nu se incadreaza si sponsorizarile?
Poate fi beneficiar al sponsorizarii orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice.
OK, am inteles cu partea de sponsorizare. Lamuriti-ma cu partea de infiintare. De ce trebuie sa
Trebuie sa va infiintati o asociatie sportiva cu personalitate juridica (ong pe baza og 26 din 2000 a asociatiilor si fundatiilor, actualizata)
? Nu este mai usor:
Etapele necesare pentru infiintarea unei asociatii sportive si obtinerea certificatului de identitate sportiva de la D.S.J. Cluj:
Redactarea Contractului de Societate Civila Particulara pentru constituirea Asociatiei Sportive;
Cerere acordare Aviz de Constituire;
Cerere de inregistrare in Registrul Sportiv;
Act Constitutiv - Proces Verbal;
Adeverinta;
Consiliul de Administratie;
Membrii Asociatiei Sportive;
Autentificarea Contractului de Societate Civila Particulara pentru constituirea Asociatiei Sportive;
Dovada sediului;
Depunerea la D.S.J.T. Cluj a dosarului cu toate inscrisurile si documentele doveditoare prevazute in anexa;
Obtinerea Certificatului de Identitate Sportiva de la D.S.J.T.;
Obtinerea avizului de constituire al Asociatiei Sportive;
Afilierea la Asociatiile Judetene pe Ramura de Sport la ramurile sportive prevazute in C.I.S. si la Federatia Sportului Scolar si Universitar (unde este cazul).
catalinban, utilizator
Din ce v-am recomandat urmati procedura pentru clubul sportiv, nu cea de la asociatia sportiva.