Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul contributii salariale in cazul cumulului cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul contributii salariale in cazul cumulului cu pensia

Buna ziua!
Avem un salariat care incepand din aceasta luna cumuleaza pensia cu venitul din salariu.Ce contributii i se alculeaza la salariu?I se calculeaza aceleasi contributii ca la un salariat obisnuit?
Multumesc!
Buna ziua,

Pentru angajatul salariat si pensionar se retin aceleasi contributii ca si la orice salariat, mai putin insa somaj unitate si angajat, si respectiv contributia unitatii la fondul de garantare creante salariale, 0.25%.
Stiti si baza legala?Va intreb pt ca peste tot am gasit despre somaj ,ca nu se retine si nu se plateste dar nimic despre fondul de garantare.
Multumesc!
In cazul pensionarilor care se angajaza cu C.I.M. nu se platesc contributiile pentru somaj, dar se plateste fondul pentru garantarea salariilor.
Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 18.
(1) În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate, în condiţiile prezentei legi, persoanele fizice, denumite în continuare asiguraţi.

(2) Asiguraţii pot fi:
a) cetãţenii români care sunt încadraţi în muncã sau realizeazã venituri în România, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;