Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie - salar, contributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie - salar, contributii

Buna ziua.
Contributiile unui pensionar care cumuleaza pensia cu salariul, sunt aceleasi ca la orice angajat obisnuit?
Daca exista diferente, care sunt acestea si care este baza legala ce reglementeaza acest lucru?
1. Pentru un pensionar care cumuleaza pensia cu salariul se calculeaza si retin contributia pentru pensie si contributia pentru sanatate (vezi Codul fiscal).

2. Nu se calculeaza si retine contributia pentru somaj (vezi Codul fiscal si Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane