avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie - salar, contributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie - salar, contributii

Buna ziua.
Contributiile unui pensionar care cumuleaza pensia cu salariul, sunt aceleasi ca la orice angajat obisnuit?
Daca exista diferente, care sunt acestea si care este baza legala ce reglementeaza acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:44, 3 Decembrie 2013
1. Pentru un pensionar care cumuleaza pensia cu salariul se calculeaza si retin contributia pentru pensie si contributia pentru sanatate (vezi Codul fiscal).

2. Nu se calculeaza si retine contributia pentru somaj (vezi Codul fiscal si Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca).
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul contributii salariale in cazul cumulului cu pensia ana_maria1 ana_maria1 Buna ziua! Avem un salariat care incepand din aceasta luna cumuleaza pensia cu venitul din salariu.Ce contributii i se alculeaza la salariu?I se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Recuperare contributie la bugetul de asigurari ptr somaj maria petrache maria petrache Cum si de unde poate fi recuperata suma retinuta la bugetul asig ptr somaj, in conditiile in care in perioada 2003-2010 aveam calitatea de pensionar, dar am ... (vezi toată discuția)
Angajare pensionar tudorache_anca2000 tudorache_anca2000 Cum se procedeaza in cazul angajarii unui pensionar iesit la pensie in conditii normale ? Vreau sa stiu daca am voie sa-l angajez daca pe decizia de ... (vezi toată discuția)