Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

persoana cu handicap accentuat

Am leucemie, sunt persoana cu handicap accentuat, dar nu sunt scutit de plata la impozit taxa auto. De ce? Nu am masina modificata(conf. legii) pentru ca sunt o persoana fizica intreaga. Ce sa fac? Sunt scutit de la impozit sau nu?
Puteti beneficia de facilitatea fiscala de scutire impozit taxa auto,numai in conditiile in care autovehiculul pe care intentionati sa il achizitionati prezinta adaptare tehnica conform prescriptiei medicului specialist
Cu situatie similara se confrunta inclusiv persoanele cu dizabilitati care intentioneaza, sau au achizitionat autovehicul hydramat
In cazul dvs ca si in multe alte situatii,va aflati intr-un vid legislativ ,astfel ca ,neexistand precizare concreta referitoare si la astfel de cazuri medicale cu incadrare in grad de handicap,lipsa adaptarii tehnice conduce la imposibilitatea beneficierii de facilitate fiscala
Pentru ca autoturismul nu necesita modificarile respective. Leucemia este o boala pentru care vi s-a acordat certificatul de handicap, insa Codul fiscal nu prevede scutiri de la plata impozitului auto pentru aceasta.

Art. 262 Cod Fiscal - Scutiri
Impozitul pe mijloacele de transport nu se aplica pentru:
a) autoturismele, motocicletele cu atas si mototriciclurile care apartin persoanelor cu handicap locomotor si care sunt adaptate handicapului acestora;
b) navele fluviale de pasageri, barcile si luntrele folosite pentru transportul persoanelor fizice cu domiciliul in Delta Dunarii, Insula Mare a Brailei si Insula Balta Ialomitei;
c) mijloacele de transport ale institutiilor publice;
d) mijloacele de transport ale persoanelor juridice, care sunt utilizate pentru servicii de transport public de pasageri in regim urban sau suburban, inclusiv transportul de pasageri in afara unei localitati, daca tariful de transport este stabilit in conditii de transport public.
e) vehiculele istorice definite conform prevederilor legale in vigoare.