avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, M-am documentat pe internet cu privire la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, M-am documentat pe internet cu privire la concediul ...

Buna ziua,
M-am documentat pe internet cu privire la concediul platit pt studii pt militarii angajati pe baza de contract(sgp) si am vazut ca beneficiem de 30 zile/an.
Voiam sa stiu daca este adevarat si daca cele 30 de zile sunt acordate la.anul universitar sau anul calendaristic?
De exemplu daca imi iau cele 30 de zile pana in decembrie anul curent,mai pot beneficia si anul calendaristic urmator de concediu pt studii(ex:iunie 2022)?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Vlade , utilizator 08:54, 15 Octombrie 2021
Soldații și gradații profesioniști beneficiază de concediu de studii și de concediu de odihnă suplimentar pentru activități în locuri de muncă cu condiții deosebite - vătămătoare, grele sau periculoase, în aceleași condiții ca și cadrele militare în activitate.

Legea 138/1999
art. 67
Cadrele militare în activitate care urmează cursurile instituţiilor de învăţământ superior, precum şi doctoranzii au dreptul anual la un concediu de studii, plătit, de 30 de zile calendaristice.

Asadar, sunt 30 de zile calendaristice/an .
Buna ziua,
Am inteles ca doar cei care urmeaza.o forma de invatamat la "fara frecventa "sau seral pot beneficia de acest concediu.Cei care urmeaza cursuri la "zi",pot beneficia si ei de acelasi concediu?
Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Soldații și gradații profesioniști beneficiază de concediu de studii și de concediu de odihnă suplimentar pentru activități în locuri de muncă cu condiții deosebite - vătămătoare, grele sau periculoase, în aceleași condiții ca și cadrele militare în activitate.

Legea 138/1999
art. 67
Cadrele militare în activitate care urmează cursurile instituţiilor de învăţământ superior, precum şi doctoranzii au dreptul anual la un concediu de studii, plătit, de 30 de zile calendaristice.

Asadar, sunt 30 de zile calendaristice/an .

Din cate se oberva in lege nu se face diferentiere cu privire la cursuri, zi ,fara frecventa.
Multumesc mult!
Numai bine!

Cornel Vasile a scris:

Din cate se oberva in lege nu se face diferentiere cu privire la cursuri, zi ,fara frecventa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de studii cadre militare Saba2015 Saba2015 Buna ziua! Ma intereseaza care este baza legala acordarii concediilor de studii cadrelor militare. Am gasit actele normative precum Legea 138/1999 art.67 ... (vezi toată discuția)
Concediu studii ofiteri cameliaf cameliaf Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru acordarea concediului de studii de 30 de zile, pentru OFITERII care sunt inscrisi la cursuri ... (vezi toată discuția)
Concediu de studii Rusu F Rusu F Ca si militar angajat pe bază de contract ( SGV) AM dreptul la concediu de studii,daca urmez o facultate cu profil la zi!? Mulțumesc (vezi toată discuția)