Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura chirie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura chirie

Buna ziua!
Am o mare nelamurire. Administratorul unei SC platitoare de TVA inchiriaza spatiul unei alte SC. Cum face factura corespunzatoare chiriei? Cu tva sau fara tva?
Intreband la Admin. Financiara, ni s-a spus ca factura de chirie trebuie facuta ca orice alta factura de marfa (de ex.), care sa cuprinda baza + tva.
Dar citind Codul Fiscal, art. 141, alin.2, lit. e), aceasta operatiune ar fi scutita de taxa.
Suntem in ceata, ne puteti ajuta? :">
Multumim!
Ma confrunt cu un caz similar, iar societatea respectiva factureaza suma + TVA.
Pentru a factura cu TVA trebuie notificat organul fiscal.
Sa inteleg ca factura se poate intocmi fara tva?
:">
Da, facturarea acestui serviciu este scutita de TVA.
Intervin cu precizarea ca, in cazul in care se intocmeste factura fara tva pt chirie, trebuie facuta ajustarea tva dedus la achizitie sau constructie cf art 149.
Inainte de a hotari cum optati: pentru taxarea operatiunii sau pentru facturarea fara tva, trebuie sa calculati valoarea tva-ului de ajustat. Stabiliti daca facturarea cu tva este mai avantajoasa sau ajustarea tva-ului dedus.

Daca optati pt taxarea operatiunii, depuneti notificarea la finante prin care anuntati optiunea.
t.simona, utilizator