Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D300 raportata gresit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D300 raportata gresit

Am descoperit recent ca in cursul lunii iulie, o factura fara TVA de la un furnizor a fost inregistrata cu TVA (a fost inregistrata factura si in plus TVA 24%). Cum corectez D300. Trec la regularizari pe rd. 30 cu minus in toate deconturile din iulie pana in prezent? (D394 va trebuie retransmisa si ea?) Suma inregistrata in plus la TVA ded este de 482 lei.
Rectificati D 394 la luna iulie.
Puteti sa treceti la regularizare in primul decont pe care il veti face,dar corect ar fi sa faceti corectie la D 300 la luna iulie pentru a corela rd.27.1 din D 300 cu D 394.
in lunile august si septembrie nu mai raportez nimic la TVA? (in toate lunile am avut tva de rec, iar daca fac corectia in iulie, se modifica si august si septembrie.).