avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D300 raportata gresit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D300 raportata gresit

Am descoperit recent ca in cursul lunii iulie, o factura fara TVA de la un furnizor a fost inregistrata cu TVA (a fost inregistrata factura si in plus TVA 24%). Cum corectez D300. Trec la regularizari pe rd. 30 cu minus in toate deconturile din iulie pana in prezent? (D394 va trebuie retransmisa si ea?) Suma inregistrata in plus la TVA ded este de 482 lei.
Cel mai recent răspuns: olan_andreea , utilizator 12:28, 1 Noiembrie 2012
Rectificati D 394 la luna iulie.
Puteti sa treceti la regularizare in primul decont pe care il veti face,dar corect ar fi sa faceti corectie la D 300 la luna iulie pentru a corela rd.27.1 din D 300 cu D 394.
in lunile august si septembrie nu mai raportez nimic la TVA? (in toate lunile am avut tva de rec, iar daca fac corectia in iulie, se modifica si august si septembrie.).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corectare de efectuat la decont tva urmare rectificarii decl 394 gabrielita gabrielita Am depus decl 394 si dec tva 300 in iulie ac(termen de dep trimestrial).Dupa depunere ,am constatat omisiunea unei facturi primite,prestare cazare la hotel,in ... (vezi toată discuția)
Decl 300 Amrinela Amrinela Buna, in luna ian.2012 am transmis eronat D300, am omis sa completez randul 17.1 si 27.1 si nu am corelatie cu D394, cum pot corecta? Multumesc! (vezi toată discuția)
Prorata tva 2012 Herra_ Herra_ Buna seara, Am o problema legata de prorata TVA. Am facut notificare pentru 90% deducere. pentru anul 2012 ( conform formulei : total operatiuni, mai putin ... (vezi toată discuția)