avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decl 300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decl 300

Buna,
in luna ian.2012 am transmis eronat D300, am omis sa completez randul 17.1 si 27.1 si nu am corelatie cu D394, cum pot corecta?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 01:00, 27 Martie 2012
La urmatorul decontul treceti sumele pe regularizari.
Ati completat eronat decontul de TVA, atat in rd. de TVA colectat cat si in rd.de TVA deductibil?
Si daca, da cu aceeasi suma?
Oricum, erorile se corecteaza completand la randurile de regularizari in decontul din perioada imediat urmatoare, respectiv in decontul lunii februarie ( daca depuneti decontul lunar.)
adolfina pop a scris:

Ati completat eronat decontul de TVA, atat in rd. de TVA colectat cat si in rd.de TVA deductibil?

Este vorba de declaratia 300 in care trebuie completate randurile 17.1 si 27.1 in scop informativ, cu sumele din Declaratia 394.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 300 mar_gul mar_gul De la 01.01.2012 in declaratia 300 se completeaza obligatoriu 17.1 si 27.1 cu datele din Declaratia 394? Sumele pot fi egale sau mai mari decat cele din randul ... (vezi toată discuția)
Cum corelez decontul 300 cu declaratia 394 ? eu_contabilul eu_contabilul Buna ziua, In trimestrul 1/2012 am avut o factura catre o persoana juridica platotoare de tva si declaratia 300 s-a corelat cu 394 (randul 17 din 300 cu ... (vezi toată discuția)
Declaratia 300 Doina B Doina B Buna ziua! Cu scuzele de rigoare pt simplitatea intrebarii, nu-mi este clar ce trebuie sa trec la randurile 17.1 sub TOTAL TAXA COLECTATA, respectiv 27.1 ... (vezi toată discuția)