Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea contractul bilateral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea contractul bilateral

Stie cineva ce valabilitatea poate avea un contract bilateral intre doua societati, una reprezentata prin domnul X si cealalta prin domnul Y? In loc de sematura domnului X semneaza Z, o persoana care nu este trecuta in contractul respectiv, iar societatea sustine si prezinta o imputernicire pentru Z, imputernicire care nu apare in acest contract.
Deci in contract nu semneaza persoana trecuta ci o alta persoana care nu apare in contract, dar societatea sustine ca are imputernicire, care nu apare mentionata in contract.
~ Conținut șters la cerere ~
Contractul poate fi valabil.
Pesocietatea lui X o sfatuiesc sa obtina si sa pastreze o copie a imputernicirii care arata clar dreptul lui Y de a semna contractul cu sc... srl privind ... (obiectul contractului).
NU este nici o problema ca imputernicirea nu apare mentionata in contract, important este sa existe.
Nu, este vorba de o imputernicire normala in care directorul imputerniceste pe Z numele si prenumele si atat nici cod numeric sau adresa si repet numele lu Z nu apare nicaieri in contract.
Nu e necesar ca numele lui Z sa apara in contract. Contractul e valabil, atata vreme cat a existat un mandat.
Dar ati citit ce mandat are?