Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare dupa cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare dupa cadastru

avem cadastru realizat in 2004.am fost sa intreb de intabulare si mi s_a spus ca acel cadastru nu mai este valabil ca trebuie sa platesc un alt cadastru si apoi sa cer intabulare.cum sa procedez in acest caz:hm:
Fata de cadastrul facut in 2004 s a modificat ceva in structura imobilului sau in actele de dobandire? Documentatia cadastrala este intocmita de un expert cadastral autorizat?
Daca in documentatia respectiva erau incluse operatiunile de alipire / dezmembrare, atunci valabilitatea era de un an.
Nu s-a modificat nimic,dar nu mi se pare corect sa schimb cadastru doar pentru ca s-ar fi schimbat modalitatea de masurare.Documentatia a fost realizata de expert cadastrist.Ce valabilitate ar trebui sa aiba sa-mi pot face intabularea?
In anul 2004 documentatia cadastrala nu iesea intabulata. Proprietarul avea obligatia de a merge la cartea funciara sa isi intabuleze imobilul. Cadastristul ii inmana documentatia cu numarul cadastral si proprietarul mergea cu documentatia cadastrala si actele ce au stat la baza cadastrului la cartea funciara pentru a le intabula. Daca intre timp nu a intervenit nici o modificare ( in sensul ca proprietarul proprietarii sunt in viata), si acum, dupa 8 ani este tot obligatia dvs de a va intabula imobilul, fara a face un nou cadastru.
Unde ar trebui sa merg daca la cartea funciara mi-a respins documentatia?Cum pot intabula ?