avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Beneficii financiare in cazul plecarii de la un loc de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Beneficii financiare in cazul plecarii de la un loc de munca cu acordul ambelor parti

Va salut,

Am si eu o serie de intrebari ce tin de Codul Muncii.Am avut o problema la serviciu, iar acum angajatorul imi sugereaza sa terminam relatiile de munca cu acordul ambelor parti. Daca sunt de acord cu aceasta varianta, ce drepturi financiare am? Pot solicita salarii compensatorii? Sau macar un ajutor financiar pana imi gasesc un alt loc de munca? Cu alte cuvinte, ce drepturi am in aceasta situatie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 2 Noiembrie 2012
Plati compensatorii veti primi doar daca sunt prevazute in CCM al unitatii.
Nu veti putea beneficia de somaj decat daca veti fi concediat (clar nu la incetarea CIM cu acordul partilor).
Aveti dreptul la compensarea zilelor de concediu de doihna la care aveti dreptul pentru perioada lucrata, daca nu au fost efectuate.
Alte avantaje nu aveti.
Ultima modificare: Joi, 1 Noiembrie 2012
ana-cer, moderator
ana_cer a scris:

....
Nu veti putea beneficia de somaj decat daca veti fi concediat (clar nu la incetarea CIM cu acordul partilor).
....


Nu toate situatiile de concediere dau dreptul angajatului sa beneficieze de salarii compensatorii ..

Art.67 C.mun. prevede : Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restructurare post - salarii compensatorii florinbele florinbele Buna ziua, La ora actuala in caz de restructurare post individuala nu colectiva ce obligatii are angajatorul vis-a-vis de plata salariilor compensatorii ? ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva, drepturi banc_ver banc_ver Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce drepturi mai au salariatii in urma concedierii colective din initiativa angajatorului(faliment) si daca ar trebui sa se ... (vezi toată discuția)
Dreptul la salarii compensatorii ursulet81 ursulet81 sunt in prenatal firma sa inchis am dreptul la salariu compensator? (vezi toată discuția)