Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conflictul de competenta (negativ) in temeiul prev. ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conflictul de competenta (negativ) in temeiul prev. art.43 al.2 C.p.p. (intre o instanta militara si una civila se solutioneaza de CA sau de ICCJ

)?

Respectiv cand doi dintre invinuiti sunt politisti (subofiteri) iar doi sunt civili (martori), si nici unul dintre parchete (judecatorie, tribunal sau curte de apel) nu se "baga" (nu se declara competent sa instrumenteze cauza), declinandu-si competenta (conflict negativ de competenta) unul in favoarea altuia (de la Ana la Caiafa)? :)
ContSters184021, utilizator
Între parchete şi instanţele judecătoreşti nu se poate pune semnul egalităţii. Parchetele nu sunt instanţe judecătoreşti şi sunt independente în relaţiile cu acestea (art. 62, alin. 4 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară).

Potrivit art. 43, alin. (2) Cod procedură civilă, conflictul de competenţă ivit între o instanţă civilă şi o instanţă militară se soluţionează de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Prin urmare, art. 43 Cod procedură penală reglementează soluţionarea conflictului de competenţă în faza de judecată, fază în care este exclus să discutăm despre învinuiţi, aşa cum arătaţi dvs. în mesaj.
Polițiștii nu mai sunt demult militari. :)
Ei sunt funcționari cu regim special și sunt judecați de instanțele civile.
Buna seara .
Depinde si de gradul functionarilor politisti .
Pentru cei cu grad inferior,nu se ajunge pana la asa inalte instante .Acelea sunt pentru cei cu grade superioare .
Intre doua instante,una civila si una militara,in cazul conflictului negativ sau pozitiv de competenta, este competentea cea civila, imediat superioara celei civile .
Cu stima,
Marius B.
Referitor la soluționarea conflictului de competență între o instanță civilă și una militară, art. 42 alin. 2 C. proc. pen. e destul de clar:

Art. 43 Conflictul de competenta
(2) Cand conflictul de competenta se iveste intre o instanta civila si una militara, solutionarea conflictului este de competenta Inaltei Curti de Casatie si Justitie."

Cu privire la gradele polițiștilor, faptul că unele grade superioare atrag competența ICCJ nu are legătură cu statutul de militar al acestor persoane - după cum spuneam polițiștii nu mai sunt militari - ci cu statutul acestora de demnitari de rang înalt:

Art. 29 Competenta Inaltei Curti de Casatie si Justitie
Inalta Curte de Casatie si Justitie:
1. judecă în primă instanţă:
a) infracţiunile săvârşite de senatori, deputaţi şi europarlamentari;
b) infracţiunile săvârşite de membrii Guvernului;
c) infracţiunile săvârşite de judecătorii Curţii Constituţionale;
d) infracţiunile săvârşite de membrii Consiliului Superior al Magistraturii;
e) infracţiunile săvârşite de judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, precum şi de procurorii de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie;
f) infracţiunile săvârşite de mareşali, amirali, generali şi chestori”;
Patrick_, utilizator
Patrick_ a scris:

Polițiștii nu mai sunt demult militari. :)
Ei sunt funcționari cu regim special și sunt judecați de instanțele civile.

Da, se judeca la instanta de drept penal civila si nu militara.
Incercati sa dati un link daca cazul este real.

Coruptia a crescut foarte mult in randul politiei de cand nu se mai instrumenteaza aceste cazuri de parchetul militar.
Declanseam teroare cand le vorbeam de parchetul militar.
DIIcoT este de treanba in raport de parchetul militar.
avocat_penalist, utilizator