Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri

daca nu sa dezbatut mostenirea in primele 6 luni de zile se mai poate face dezbaterea mostenirii de la decesul tatalui meu de acum 7 ani,ca mostenitor pot fi evacuat de mama mea din apartamentul la care legal sunt mostenitor
Succesiunea se poate dezbate in instanta, iar cel care doreste imobilul plateste sulta celorlalti mostenitori.
Daca partile sunt de acord pot dezbate si la notar mostenirea.Poti face declaratie de acceptare tacita a mosteniriila notar si dupa implinirea termenului.Asa dovedesti ca aiacceptat-o. Dar poti foarte bine si in instanta ,taxele sunt cam la fel poate chiar putin mai mari ca la notar dar timpul de asteptare este maimare.Si actiune in instanta introdusa de dv poate fi o acceptare a mostenirii.

Succes!
Daca nu s-a dezbatut succesiunea, atunci inca nu puteti fi evacuata!

Dupa dezbaterea succesiunii si dupa plata sultei stabilite in sarcina mamei dvs. (daca ea doreste atribuirea imobilului) , atunci va avea dreptul sa va evacueze din imobil.
Buna seara. Intrucat exista neintelegeri intre dvs si mama dvs. singura solutie pt dezbatrea succesiunii ramane instanta de judecata. Va trebui sa faceti dovada acceptatii tacite a succesiunii.
Termenul de 6 luni este termen de optiune succesorala, termen care conform noilor reglementari este de 1 an , incepand cu octombrie 2011.