Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE

Sunt născută pe 16.05.1957 iar pe data de 22.03.2012 am făcut 35 de ani de muncă (lucrez din 22.03.1977). Am lucrat şi 7 ani compleţi în grupa II-a de muncă, deci se scad din vârstă 21 de luni.
Spuneţi-mi, vă rog, când aş putea ieşi la pensie, fără a avea penalităţi pe venitul din pensie?
Vă mulţumesc!
Puteti iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la implinirea varstei de 59 ani si 9 luni (Februarie 2017)
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 7 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (60/9 - 1/0 = 59 de ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 9 luni (35/0 + 1/9 = 36 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 9 luni, in februarie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013, trebuie sa aveti atunci un stagiu de cotizare de 39 de ani si 9 luni.
Vă mulţumesc!
Avand în vedere datele pe care vi le-am furnizat odată cu întrebarea mea, referitor la punctele 3 şi 4 din răspunsul dumneavoastră, eu am înţeles că:

- în februarie 2017 mă pot pensiona la limită de vărstă, cu o perioadă de cotizare de 40 de ani şi 9 luni (39 de ani de muncă efectivă, împliniţi la 22.03.2016, plus 1 ani şi 9 luni adaugaţi din grupa II-a de muncă. La vîrsta de 59 ani şi 9 luni. De ce nu se scade din limita de vîrstă tot 1 an şi 9 luni (7 ani gr. II x 3 luni/an = 21 luni)?;

- în februarie 2013 pot primi pensie anticipată parţial, cu o peroadă de cotizare de 35 + 1,9 = 36,9 ani, deci diminuare de 25 % a pensiei (0,75 % pentru 3 ani - 36 x 0,75 = 25 %);

- beneficiez de pensie anticipată fără diminuare, în aprilie 2015 (în martie fac, efectiv, 38 de ani de muncă), la 57 de ani şi 11 luni, dar în acest caz vârsta nu mai contează, cu o perioadă de cotizare de 39 de ani şi 9 luni.

Am înţeles bine?

Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns!
1. - Reducerea varstei standard de pensionare se face conform Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, art.55(1), lit.a).
- Reducerea varstei standard de pensionare nu este identica cu adaugarea la stagiul de cotizare a unor suplimente pentru activitatea desfasurata in grupe superioare de munca.

2. Ati inteles bine si ati si calculat bine.