Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce infractiune este?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce infractiune este?

Fapta unei persoane care are de recuperat o suma de bani de la partea vatamata,intalnindu-se cu aceasta cu aceasta pe strada ii da doua palme,ii smulge telefonul din mana,spunandui ca il va restitui cand ii va plati datoria de 30 lei.Ce infractiune constituie?multumesc
Fapta descrisă are toate elementele unei tâlhării. Iar asta pentru că , indiferent că există o datorie, aceasta trebuie recuperată fie pe cale amiabilă, fie prin instanţă, cu dovedirea pretenţiilor printr-un act semnat de părţi, care să ateste datoria.
Dreptatea nu se face astfel, iar fapta complexă de violenţă şi furt , constituie infracţiunea de tâlhărie. Dacă victima are martori , poate depune plângere şi puteţi fi tras la răspundere penală. Faceţi un efort şi cereţi-i scuze, poate nu veţi ajunge într-un proces.
Da, oricat ar parea de absurd sa fie, conform legii asa se va aprecia.

Dac o persoana va inseala elegant si veti incerca sa va recuperati banii singur in acest mod riscati sa fiti arestat pentru talharie.
Digerati teapa luata si invatati sa nu se mai intample in viitor.

Legea romana favorizeaza ca fraierii sa fie pacaliti si daca riposteaza sa nu isi mai recupereze banii niciodata.
avocat_penalist, utilizator
Va multumesc fosrte mult.