avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce infractiune este?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce infractiune este?

Fapta unei persoane care are de recuperat o suma de bani de la partea vatamata,intalnindu-se cu aceasta cu aceasta pe strada ii da doua palme,ii smulge telefonul din mana,spunandui ca il va restitui cand ii va plati datoria de 30 lei.Ce infractiune constituie?multumesc
Cel mai recent răspuns: Calinpetru , utilizator 10:07, 5 Noiembrie 2012
Fapta descrisă are toate elementele unei tâlhării. Iar asta pentru că , indiferent că există o datorie, aceasta trebuie recuperată fie pe cale amiabilă, fie prin instanţă, cu dovedirea pretenţiilor printr-un act semnat de părţi, care să ateste datoria.
Dreptatea nu se face astfel, iar fapta complexă de violenţă şi furt , constituie infracţiunea de tâlhărie. Dacă victima are martori , poate depune plângere şi puteţi fi tras la răspundere penală. Faceţi un efort şi cereţi-i scuze, poate nu veţi ajunge într-un proces.
Da, oricat ar parea de absurd sa fie, conform legii asa se va aprecia.

Dac o persoana va inseala elegant si veti incerca sa va recuperati banii singur in acest mod riscati sa fiti arestat pentru talharie.
Digerati teapa luata si invatati sa nu se mai intample in viitor.

Legea romana favorizeaza ca fraierii sa fie pacaliti si daca riposteaza sa nu isi mai recupereze banii niciodata.
Ultima modificare: Duminică, 4 Noiembrie 2012
avocat_penalist, utilizator
Va multumesc fosrte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bataie cu un taximetrist georgexxx georgexxx Salutare, Mama unui amic a avut o altercatie in trafic cu un taximetrist. Taximetristul i-a dat un pumn in gura si a plecat. Impreuna cu amicul si alta ... (vezi toată discuția)
Imprumut de la banca pentru altcineva Angelyne Angelyne Buna ziua. Mi s-a propus din partea unor colaboratori mai vechi, sa mi se faca carte de munca retroactiva pe ultimile 3 luni, cu un salariu destul de mare, ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani - abuz de incredere / frauda? z0mg z0mg Bine v-am gasit! Imi cer scuze daca n-am incadrat bine subiectul. Problema mea e urmatoarea: am investit impreuna cu multi altii intr-o afacere, fara acte, ... (vezi toată discuția)