Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Am o masina adusa din Germania pe care vreau sa o inmatriculez in Romania.Din cate am citit aceasta taxa a fost anulata printro lege promulgata de Traian Basescu si care a fost deja publicata in Monitorul oficial.Intrebarea este daca este necesar sa mai platesc acum acesta taxa la inmatriculare.Care este perioada in care o lege intra in vigoare dupa publicarea in Monitorul oficial?Mentionez ca pe sit-ul oficial DRPCIV la sectiunea inmatriculari autovehicule,la documente necesare acesta taxa nu a disparut.Multumesc.
Taxa auto a fost suspendata doar pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de 2007. Pentru masinile second aduse din afara tarii, care se vor inmatricula in Romania taxa se plateste, si se poate recupera in instanta.
Nu a fost anulata taxa pentru toate masinile. A fost anulata taxa doar in ceea ce priveste masinile second inmatriculate inainte de 2007 in Romania. La o eventuala revanzare, legea prevedea plata taxei. Doar aici s-a anulat.
Aveti varianta inmatricularii fara plata taxei pe baza unei actiuni in justitie sau plata taxei si recuperarea ei ulterioara.
andreibortan a scris:

Nu a fost anulata taxa pentru toate masinile. A fost anulata taxa doar in ceea ce priveste masinile second inmatriculate inainte de 2007 in Romania. La o eventuala revanzare, legea prevedea plata taxei. Doar aici s-a anulat.
Aveti varianta inmatricularii fara plata taxei pe baza unei actiuni in justitie sau plata taxei si recuperarea ei ulterioara.

Buna ziua!

Ma intereseaza acest subiect! Care ar fi procedurile pentru inmatricularea masinii in Romania fara plata taxei?

Va multumesc!
Trebuie sa completati dosarul masinii pentru inmatriculare. Va adresati in scris serviciului de pe langa Prefectura care se ocupa cu inmatricularea (SPRCPV parca) solicitand inmatricularea fara plata taxei pe emisii poluante deoarece taxa nu este conforma cu...e o intreaga motivare.
Veti primi un raspuns negativ. Acest raspuns va fi apoi atacat in instanta de contencios administrativ, unde veti solicita instantei sa oblige SPRCPV la inmatricularea fara plata taxei. Va recomand sa angajati un avocat, onorariul se poate constitui ca si cheltuilei de judecata.