avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj pt absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj pt absolventi

fiul meu are 24 ani si a absolvit o facultate si un master la buget.acum este student la al doilea master ,la taxa si nu lucreaza. poate beneficia de indemizatie de somaj?
Cel mai recent răspuns: andreianaa , utilizator 16:05, 5 Noiembrie 2012
1. Nu poate beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent daca urmeaza cursurile unei alte forme de invatamant.

2. Dupa ce termina al doilea master se poate inregistra la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire.
multumesc pt raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie mãmicã andrucroitoru andrucroitoru Soția mea a terminat anul acesta facultatea (în iulie) dar încă nu și-a dat licența (dar o va da în februarie). 1. Ea este considerată ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea facultatii cool_girl_em cool_girl_em suntem in luna iunie, luna aceasta termin si facultatea, mai exact pe douazeci si ceva dau licenta, scris şi oral. Cand trebuie sa mi depun dosarul pentru ... (vezi toată discuția)
Somaj absolventi studii universitare marinasimionescu marinasimionescu Buna seara, Va rog sa imi spuneti in ce conditii un absolvent al facultatii de drept promotia 2012 poate intra in somaj. Ca sa fiu mai explicita: daca in ... (vezi toată discuția)