Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare bunuri

vreau sa ma ajutati cu un raspuns ... am facut dezbatere dupa parinti ( un apartament , o casa , si 1 ha de pamant), suntem 2 mostenitori , iar acum vreau sa-i cedez fratelui apartamentul si imi cedeaza casa si 1 ha de pamant. in dezbatere avem fiecare jumatate din bunuri egal. ce act pot sa fac pentru cedare?
sunt din tulcea iar la notar mi s-a spus de partaj dar mi se cere cadastru. e normal?
astept raspunsuri. va multumesc
daca ati facut succesiunea, urmeaza sa va intabulati dreptul de proprietate.notarul v-a spus corect, trebuie sa faceti cadastrul, apoi puteti face partajul la notar.
Corect, primul pas dupa dezbaterea succesiunii este intabularea drepturilor de proprietate in Cartea Funciara, scop in care trebuie realizata documentatia cadastrala. Apoi incheiati act de partaj voluntar la notarul public, fiecare primeste ceea ce ati convenit si se reintabuleaza drepturile de proprietate conform actului de partaj.